Subiect "trecere de la pensie de invaliditate gradul 3 la pensie de varsta cu stagiu de cotizare complet" Deschis de popescu constantin la data: 06/07/2011 6:12pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
trecere de la pensie de invaliditate gradul 3 la pensie de varsta cu stagiu de cotizare complet
Scris de: popescu constantin la data: 06/07/2011 6:12pm
Gen: masculin
Data nasterii:20.o3.1947
Stagiul de cotizare:peste 35 de ani
Alte date:de 8,5 ani pensionat medical gr. 3 . din cei 8.5 ani am lucrat jumatate de norma inca 4 ani si 8 luni
Intrebare: conform vechii legi a pensiilor ,la implinirea varstei de 64 ani in luna martie 2011 pot trece la pensie de varsta cu stagiu de cotizare complet ,chiar depasit . adresandu-ma ,oral,casei de pensii mi s-a raspuns sa astept ca inca nu s-a primit programul de calcul dupa noua lege aprobata si promulgata ! ce sa fac in continuare ? sa astept linistit ? multumesc !
Re: trecere de la pensie de invaliditate gradul 3 la pensie de varsta cu stagiu de cotizare complet
Scris de: la pensie la data: 06/08/2011 6:53am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveati dreptul la pensie pentru limita de varsta din 20 martie 2011 la varsta standard de pensionare de 64 ani si stagiul complet de cotizare de 33 ani.
Deasemeni tot conform acestei legi trecerea de la pensia de invaliditate la pensia la limita de varsta se face automat (fara cerere) iar calculele facandu-se tot automat daca perioada de pensie de invaliditate este dupa aprilie 2001 asa cum deducem noi.
Programul de calcul a fost definitivat si a inceput sa fie folosit. In acest caz noi credem ca trebuie sa stati linistit pentruca atunci cand vi se va face calculul valorea pensiei va fi mai mare si va fi acordata din 20 martie 2011, platinduvi-se diferentele de la aceasta data.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1