Subiect "Virarea CAS, dup[ pensionare" Deschis de Elena D. la data: 06/08/2011 6:34am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Virarea CAS, dup[ pensionare
Scris de: Elena D. la data: 06/08/2011 6:34am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Dupa data pensionarii,(aprilie 2010) institutia la care am lucrat, a virat in sept. 2010 , pentru mine, cotizatie CAS peste 400 lei, aferenta sumei de 4500 lei, drepturi salariale neincasate in anii anteriori pnsionarii (ca urmare a unor sentinte definitive executorii din litigii ale grefierilor la nivel de tara cu MInisterul Justitiei).
Desi s/a virat catre CJP prin ordinul de plata electronic aceasta suma , CJP nu a procedat pana in prezent la luarea in calcul a cotizatiei, motivand ca nu stie in ce perioada sa o introduca.
Avand in vedere ca drepturile salariale ce au facut obiectul litigiilor (sporuri de risc,de confidentialitate, indexari de salarii, etc.) sunt din anii 2007/2009 dar sunt achitati dupa pnsionare, in ce mod poate CJP sa introduca in calculul pensiei, cotizatia virata pentru mine, dupa emiterea deciziei de pensie.
Apreciez ca CJP detine din sept. 2010 o suma importanta de bani ca si cotizatie pentru mine, iar eu nu beneficiez de luarea in calcul a acesteia...
Ce este de facut?
Re: Virarea CAS, dup[ pensionare
Scris de: la pensie la data: 06/09/2011 4:35am
Puteti face fie o contestatie administarativa la Comisia Centrala de Contestatii care este organizata pe langa Casa Nationala de Pensii (CNPP) fie deschizand direct actiune in justitie la Tribunalul territorial de care apartine domiciliul dv.
Noi nu putem da solutii sau instructiuni Caselor de Pensii
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1