Subiect "pensie anticipata" Deschis de TRIFAN GICA la data: 06/09/2011 3:41am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: TRIFAN GICA la data: 06/09/2011 3:41am
Gen: F
Data nasterii: 27.06.1960
Stagiul de cotizare: 27 ani 5 luni
Alte date: am lucrat in grupa a II-a si am avut in intretinere 3 copii
Intrebare:cand pot depune dosarul de pensionare. Multumesc, cu respect
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 06/10/2011 1:42am
Datele sunt prezentate confuz si suntem obligati sa facem presupuneri si daca presupunerile sunt inexacte si raspunsul va fi inexact.
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 27 martie 2022 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 9 luni si stagiul complet de cotizare de 31 ani si 9 luni.
Actuala lege a pensiilor nu acorda avantaje pentru nasterea si cresterea unui anumit numar de copii.
Grupa II de munca a existat numai inainte de aprilie 2001 si din aceasta cauza presupunem ca ati lucrat un stagiu in gr II iar dupa aprilie 2001 ati lucrat in conditii deosebite care a fost grupa echivalenta grupei II.
Pentru stagiul de 27 ani (completi) lucrati in gr II si conditii deosebite vi se acorda un spor de vechime de 6 ani si 9 luni care se adauga la stagiu de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 34 ani si 2 luni.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate cu grupa conditii deosebite si pentru un stagiu in aceasta grupa de 27 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 6 ani conform careia puteti iesi la pensie pentru limita de varsta la varsta de 55 ani si 9 luni adica in 27 martie 2016.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1