Subiect "Unele clarificari" Deschis de Ghinea Constantinc la data: 06/10/2011 11:15am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Unele clarificari
Scris de: Ghinea Constantinc la data: 06/10/2011 11:15am
Gen:M
Data nasterii:22.08.1948
Stagiul de cotizare:37 ani + 2 luni
Alte date:
Intrebare:Buna ziua. Va intrebam anterior daca ptru. zilele neplatite, si nelucrate (cite 2 pe saptamina pina la sfarsitul anului), se scad la calculul vechimii in munca. Va multumesc pt. raspuns, dar tot nu sunt lamurit. Banuiam ca exista vre-o precizare in acest sens in legea pensiei, dar sa fie vorba de instructiunile Casei de pensii ?? Dstra considerati ca - oricum - pe mine nu ma afecteaza. De ce ? Deasemenea, cu programul dstra de calcul al datei de iesire la pensie, introducind data nasterii, am obtinut ca rezultat 34 ani necesari pt. stagiul complet de cotizare. Dstra mi-ati zis 34 ani si 6 luni. Cum e bine ?? Va multumesc anticipat pt. raspuns.
Re: Unele clarificari
Scris de: la pensie la data: 06/12/2011 7:50am
Aveti dreptate in raspunsul nostru s-a strecurat o eroare, corect este :
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 22 februarie 2013 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 6 luni si stagiul complet de cotizare de 34 ani.
Spuneam ca pierderea a doua zile pentru fiecare luna lucrata nu va afecteaza deoarece :
-Aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta dupa varsta de 64 ani si 6 luni daca aveti stagiul de cotizare de mai mare de 14 ani, deci nu va afecteaza reducerea de mai sus.
-Aveti dreptul la pensie anticipata partiala (diminuata) dupa varsta de 59 ani si 6 luni daca aveti stagiul de cotizare mai mare de 34 ani deci nu va afecteaza reducerea de mai sus
-Aveti dreptul la pensie anticipata (nediminuata)dupa varsta de 59 ani si 6 luni daca aveti stagiul de cotizare mai mare de 42 ani pe care nu o puteti realiza pana in 22 februarie 2013 nici cu nici fara reducerea de mai sus.
Evident noi am discutat numai din punct de vedere al stagiului de cotizare deoarece reducerea salariului care influenteaza punctajul pensiei este inevitabila.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1