Subiect "se poate pensiona pe caz de boala cu alzeimer" Deschis de irina la data: 06/15/2011 1:53am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
se poate pensiona pe caz de boala cu alzeimer
Scris de: irina la data: 06/15/2011 1:53am
Gen:masculin
Data nasterii:1956
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:tata a fost diagnosticat cu crize comitiale....atrofie subcorticala si alzeihmer....are 55 ani si anii de vechime in regula...se poate pensiona pe caz de boala????cum se procedeAZA sunt din iasi
Re: se poate pensiona pe caz de boala cu alzeimer
Scris de: la pensie la data: 06/16/2011 4:12am
Procedura de incadrare intr-un grad de invaliditate in vederea obtinerii pensiei de invaliditate o gasiti descrisa pe larg in Normele de aplicare ale legii 263/2010 cap IV A art 82 - 91 sau adresandu-va direct Casei de Pensii Judetene Iasi.
Pe scurt aceasta procedura este urmatoarea:
- Se adreseaza cu o cerere (tip), pentru evaluarea capacitatii de munca si incadrarea intr-un grad de invaliditate, la cabinetul de experiza medicala a capacitatii de munca din cadrul Casei Judetene de Pensii Iasi.
- Dupa depunerea cererii si a documentelor necesare medicul expert face programarea expertizei in vederea evaluarii.
- Documentele ce trebuie anexate cererii le puteti afla la cabinetul de expertiza sau in art 84 din Normele de aplicare ale legii pensiilor 263/2010
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1