Subiect "data pensionare" Deschis de Ilinca la data: 06/15/2011 8:53am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
data pensionare
Scris de: Ilinca la data: 06/15/2011 8:53am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua.
Indeplinesc conditiile de pensionare anticipata si voi intrerupe activitatea la data de 30.09.2011. Va rog sa-mi spuneti la ce data trebuie sa depun cererea de pensionare la Casa de Pensii ?

va multumesc.
Re: data pensionare
Scris de: la pensie la data: 06/16/2011 5:03am
Ne pare rau dar nu va putem da sfaturi in aceasta situatie deoarece fiecare varianta are avantaje si dezavantaje si nu stim care din ele va afecteaza cel mai mult pe dv.
Exista doua variante:
-Varianta depunerii dosarului inaintea incetarii activitatii. Are dezavantajul ca pensia anticipata (partiala) se calculeaza avand in vedere perioada pana la depunerea dosarului si avantajul ca puteti lucra in continuare pana la obtinerea deciziei de pensionare. Atunci cand incetati activitatea, depuneti dovada incetarii activitatii si cu acea data intra in plata si pensia (care o primiti in luna urmatoare depunerii dovezii)
Perioada lucrata dupa depunerea dosarului pana la incetarea activitatii se ia in calcul numai la trecerea la pensia pentru limita de varsta.
-Varianta depunerii cererii de pensionare dupa incetarea activitatii (concomitant cu depunerea dovezii de incetarea activitatii) are avantajul ca se ia in calculul pensiei toata perioada pana la incetarea activitatii insa dezavantajul ca pana la primirea deciziei de pensionare nu veti primi nici salariu si nici pensie.
Concomitent cu prima pensie veti primi retroactiv pensia de la data depunerii dosarului cu dovada de incetarea activitatii dar asa cum am spus in aceasta varianta veti avea o perioada fara venituri.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1