Subiect "stagiu cotiz incomplet" Deschis de maria mares la data: 06/16/2011 5:42am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
stagiu cotiz incomplet
Scris de: maria mares la data: 06/16/2011 5:42am
Gen:f
Data nasterii:apr-1953
Stagiul de cotizare:27,10
Alte date:nu detin contract mca
Intrebare:pot beneficia de p.a. daca completez stagiu cotiz printr-un contract asig casa de pensii
Re: stagiu cotiz incomplet
Scris de: la pensie la data: 06/17/2011 6:36am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in septembrie 2012 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 5 luni si stagiul complet de cotizare de 28 ani si 10 luni.
Pentru a beneficia de pensie anticipata partiala trebuie sa completati stagiul de cotizare cu 1 an. Daca nu sunteti angajata aceasta completare se poate face prin incheierea unui contract de asigurare sociala cu Casa de Pensii pentru o perioada de 1 an platind o contributie lunara, in acest an aceasta contributie lunara este de 222 lei iar anul viitor va mai creste putin. Trebuie sa va faceti insa o evaluare a costului acestui contract si a castigului deoarece veti putea beneficia de pensie numai dupa un an de la incheierea contractului adica cel mai de vreme in iunie 2012 si veti beneficia de ea numai 3 luni pentruca din septembrie 2012 aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1