Subiect "despre pensii" Deschis de Afrasanei Elena la data: 06/16/2011 8:04am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
despre pensii
Scris de: Afrasanei Elena la data: 06/16/2011 8:04am
Gen:F
Data nasterii:06.02.1956.
Stagiul de cotizare:efectiv=29 ani si 7 luni
Alte date:Precizez ca am lucrat in conditii deosebite din luna octombrie 2004.pana in prezent.
Intrebare:Cum pot sa prelungesc iesirea la pensie,in prezent ma aflu internata in spital,deoarece am primit aceasta veste cu preavizul si trecere in somaj de parca am fost lovita in cap.Daca ma trece in somaj,a-si avea dreptul la indemnizatie de somaj 15 luni.Din somaj pot cere sa ies la pensie?si care ar fi diferenta?,adica m-ar ajuta ori ar fi mai rau? MULTUMESC!
Re: despre pensii
Scris de: la pensie la data: 06/17/2011 7:26am
Puteti cere iesirea la pensie anticipata partiala la terminarea perioadei de somaj.
Acceptarea somajului si cererea pensiei anticipate partiale dupa terminarea perioadei de somaj are urmatoarele avantaje :
- Perioada de somaj se considera stagiu asimilat si ajutorul de somaj pe aceasta perioada intra in calculul pensiei asa cum intra salariul pe perioada lucrata.
- Asa cum am spus anterior amanarea cererii pensiei anticipate micsoreaza diminuarea. Adica amanarea cu 15 luni are ca efect o diminuare mai mica a pensiei cu 11,25 % adica o diminuare de 24,75%.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1