Subiect "calcul pensie invaliditate gr.III cu salariu" Deschis de munteanu george la data: 06/16/2011 3:41pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie invaliditate gr.III cu salariu
Scris de: munteanu george la data: 06/16/2011 3:41pm
Gen:M
Data nasterii:08.12.1950
Stagiul de cotizare: realizat 45 ani,8 luni, 7 zile
Alte date:
Intrebare:Va rog sa precizati pentru stabilirea punctajului lunar/anual ,ptr perioada cand exista pensie invaliditate gr.III 1995- 2001 si exista si contract de munca cu salariu de 4 ore- ce se ia in calcul :
1.- cumulul pensiei de invaliditate + salariu?
sau
2. - in locul pensiei de invaliditate se ia valoarea salariului minim brut pe economie + salariu?
Re: calcul pensie invaliditate gr.III cu salariu
Scris de: la pensie la data: 06/17/2011 9:35am
In cazul prezentat de dv varianta 1 este corecta adica se cumuleaza valoarea pensiei de invaliditate cu salariul obtinut prin lucrul pe un contract cu timp partial daca prezentati adeverinta de la angajator cu salariile obtinute.
Re: calcul pensie invaliditate gr.III cu salariu
Scris de: munteanu george la data: 06/17/2011 10:37am
Gen:M
Data nasterii:08.12.1950
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:cand sunt numai venituri din pensie de invaliditate ce se introduce in program - valoarea pensiei sau salariul minim pe economie? CJP in anexa la decizie specifica " Inv( sal.minim)". Atat mai am de clarificat. multumesc.
Re: calcul pensie invaliditate gr.III cu salariu
Scris de: la pensie la data: 06/18/2011 9:16am
Pe perioada anterioara datei de 01 aprilie 2001 se introduce salariul minim pe economie iar dupa aceasta data se introduce valoarea pensiei de invaliditate primite.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1