Subiect "pensie grupa 1" Deschis de Stefan Nicoleta la data: 06/17/2011 2:42am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie grupa 1
Scris de: Stefan Nicoleta la data: 06/17/2011 2:42am
Gen:feminin
Data nasterii:31.10.1961
Stagiul de cotizare:31 ani
Alte date:am lucrat in dunacor am avut grupa 1(100%)(conditii deosebite)in perioada 1 martie 1980-mai 1997 o perioada de 16 ani,8 luni si 26 zile in acesta peroada am fost trecuta in somaj 6 luni, pe legea veche trebuia sa ies la pensie la varsta de 50 ani data angajarii 01.03.1980
Intrebare:As dori sa stiu cand pot sa ies la pensie, indiferent de pensie si in ce conditii?
Re: pensie grupa 1
Scris de: nicoleta stefan la data: 06/17/2011 8:48am
mama mea a lucrat inCOMBINATUL DE FIRE SI FIBRE SINTETICE Braila la sectia de USCARE SI IMBALOTARE in anexa 2 la codul nou al muncii la pozitia 17 este specificat ca 17. Fabricarea fibrelor minerale artificiale din fibre si fibre de sticla ca ramane valabila grupa 1 ceea ce ar facilita iesirea timpuri la pensiei puteti sa ma ajutati daca ac informatie e corecta asa cum o consider eu
Re: pensie grupa 1
Scris de: la pensie la data: 06/18/2011 4:30am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 30 noiembrie 2023 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 1 luna si stagiul complet de cotizare de 32 ani si 4 luni.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” . Nu stim daca dv v-ati referit la aceasata echivalare cand ati pus in paranteza conditii deosebite.
Pentru mai multa siguranta va sfatuim sa mai verificati inca odata aceasta echivalare la angajatorul la care ati lucrat stagiul in grupa I de munca.
Pentru stagiul de 16 ani in grupa I de munca beneficiati de un spor de vechime de 8 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare total de 39 ani.
In functie de prevederile legii unitare a pensiilor 263/2010 pot fi 2 variante de pensionare
Daca locul de munca de gr I a fost echivalat cu conditii speciale pentru un stagiu in aceasta grupa de 16 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 8 ani si puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 54 ani si 1 luna adica in 30 noiembrie 2014.
Daca locul de munca de gr I a fost echivalat cu conditii deosebite pentru un stagiu in aceasta grupa de 16 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 3 ani si 6 luni si iesirea la pensie pentru limita de varsta la varsta de 58 ani si 7 luni adica in 31 mai 2020.
In varianta 2 aveti dreptul la pensie anticipata partiala (diminuata cu 13,50 %) la varsta de 57 ani si 1 luna adica in 30 noiembrie 2018 daca atunci aveti stagiul total de cotizare (inclusiv sporul pentru stagiul in grupa de munca) sub 40 ani si 4 luni sau la aceiasi data pensie anticipata, nediminuata, daca stagiul total de cotizare este de 40 ani si 4 luni sau mai mare.
Re: pensie grupa 1
Scris de: la pensie la data: 06/18/2011 5:13am
Textul specificat de dv se afla in anexa 2 la legea pensiilor 263/2010 nu in codul muncii.
Raspunsul la aceasta intrebare este dificil de dat deoarece :
Incadrarea locurilor de munca in conditii speciale conform anexelor 2 si 3 la legea 263/2010 se face daca la locurile de munca se desfasoara activitatile din anexa 2 si sunt in intreprinderile enumerate in anexa 3 .
Dar activitatile de la pozitia 17 din anexa 2 nu se afla specificata in niciuna din intreprinderile din anexa 3 ceeace este o eroare a acestei legi.
In aceste conditii credem ca raspunsul il puteti afla adresandu-va intreprinderii la care a lucrat.
Re: pensie grupa 1
Scris de: nicoleta stefan la data: 06/18/2011 5:33am
intreprinderea nu mai exista
din acest motiv cred ca nu a fost incadrata in anexa 3
exista ac incadrare da nu exista societatea ce se poate face in ac situatie?
Re: pensie grupa 1
Scris de: la pensie la data: 06/21/2011 7:25am
Daca intreprinderea nu a mai existat in anul 2006, anul in care a fost elaborata legea 226/2006 care are aceleasi anexe cu legea 263/2010 privind echivalarea locurilor de gr I cu conditii speciale atunci se aplica prevederile Hotarararii de Guvern 261/ 2001 prin care locurile de munca de gr I se echivaleaza cu grupa conditii speciale. Pentru aceasta nu mai este necesara incadrarea locului de munca in anexele 2 si 3 din legea 263/2010.
Re: pensie grupa 1
Scris de: nicoleta stefan la data: 06/21/2011 7:26am
sa inteleg ca mama mea poate iesi la pensie cu grupa 1 conditii speciale cu o reducere de 9 ani si 7 luni(a lucrat 16 ani si 8 luni la grupa 1)a perioadei?
va multumesc!
Re: pensie grupa 1
Scris de: la pensie la data: 06/21/2011 7:37am
Ne pare rau ca ati inteles gresit ultimul raspuns dat de noi pentru care suntem vinovati noi pentruca am redactat gresit conditii deosebite in loc de conditii speciale. Acum am facut rectificarea necesara .
In concluzie din cauzele discutate anterior mama dv nu se poate incadra in anexele 1 si 2 din legea 226/2006 sau anexele 2 si 3 din legea 263/2010 si in aceste conditii stagiul in gr I al mamei dv se echivaleaza cu conditii deosebite si ca urmare extragem urmatorul text din primul raspuns :
“Daca locul de munca de gr I a fost echivalat cu conditii deosebite pentru un stagiu in aceasta grupa de 16 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 3 ani si 6 luni si iesirea la pensie pentru limita de varsta la varsta de 58 ani si 7 luni adica in 31 mai 2020.
… aveti dreptul la pensie anticipata partiala (diminuata cu 13,50 %) la varsta de 57 ani si 1 luna adica in 30 noiembrie 2018 daca atunci aveti stagiul total de cotizare (inclusiv sporul pentru stagiul in grupa de munca) sub 40 ani si 4 luni sau la aceiasi data pensie anticipata, nediminuata, daca stagiul total de cotizare este de 40 ani si 4 luni sau mai mare”.
Re: pensie grupa 1
Scris de: nicoleta stefan la data: 06/22/2011 8:24am
Daca societatea s-a desfiintat dece este mama mea pedepsita pentru acest lucru.Consider ca nu este corect acest lucru si cum exista in anexa la punctul 17 meseria pe care o facea ar trebui sa se respecte grupele lucrate.ac consider ca este o eroare a sistemului nostru "minunat".Consider ca trebuie sa existe o chichita.Odata ce sa lucrat in acel domeniu cu acea grupa de ce trebuie sa fie trecuta la conditii deosebite si nu speciale numai pt ca societatea a fost privatizata si apoi daramata.Imi cer scuze de felul cum am scris daca am deranjat dar pana in ac moment am aflat extraordinar de multe variante si nu mai stiu ce sa cred ca este corect.
Va multumesc!
Re: pensie grupa 1
Scris de: la pensie la data: 06/23/2011 3:37am
Ne pare rau dar la aceste intrebari nu va putem raspunde si consideram ca nici nu trebuie sa raspundem.
Re: pensie grupa 1
Scris de: nicoleta stefan la data: 06/23/2011 7:03am
nu este nici o sansa sa ii fie recunoscuta grupa 1.
Imi pare rau daca am fost ieri mai dura in exprimare
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1