Subiect "Pensie invaliditate" Deschis de HAM GHEORGHE la data: 06/17/2011 9:47am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie invaliditate
Scris de: HAM GHEORGHE la data: 06/17/2011 9:47am
Gen:B
Data nasterii:22.12.1956
Stagiul de cotizare:34ani10luni
Alte date:
Intrebare:1.Perioada de CM se ia in considerare la vechime pt. pensie? Vad ca acum se opreste CAS si impozit.
2. Cum as putea iesi la pensie pe caz de boala, mentionez ca am fost operat de hernie de disc in decembrie 2010 si am aprobare de la comisia de expertiza de la Bucuresti pt. CM pina la 273 zile(sept. 2011), dar simt ca nu sunt refacut complet. Sunt inginer sudor, lucrez in constructii navale si trebuie sa depun oarecare efort, totusi. Consultarile la comisie se fac numai pe baza iesirii din spital dupa operatie, am solicitat trimitere pt. un nou RMN dupa sase luni, dar mi s-a spus ca nu este cazul, este prea devreme, eu m-as duce la lucru dar imi este sa nu recidivez, numai eu stiu ce am patit inainte de operatie... In programul de calcul al dumneavoastra(daca il puteti vedea)am trecut veniturile conform carnetului de munca, a certificatelor primite de la casa de pensii(2001-2005), a veniturilor brute din fluturasii de salarii. Am mai avut CM sase luni pt o fractura la mana dreapta in perioada martie-septembrie 1981, perioada care nu apare evidentiata astfel in carnetul de munca si pt. care mi s-a dat chiar adeverinta de lucru in conditii deosebite (gr.2 de lucru).
Re: Pensie invaliditate
Scris de: HAM GHEORGHE la data: 06/17/2011 10:25am
Gen:B
Data nasterii:22.12.1956
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Mentionez ca am lucrat in conditii deosebite(am adeverinte) timp de 9 ani, 4 luni si 19 zile
Re: Pensie invaliditate
Scris de: la pensie la data: 06/19/2011 8:33am
1.Perioada in care se beneficiaza de concediu pentru incapacitate de munca este luat in calculul stagiului de cotizare la toate tipurile de pensie.
2. Obtinerea pensiei de invaliditate se face numai daca sunteti incadrat in unul din gradele de invaliditate de catre Comisia de expertiza a capacitatii de munca de pe langa Casa de Pensii teritoriala si aceasta comisie va va incadra in aceste grad de invaliduitate atunci cand apreciaza ca nu mai sunt sanse sa va recuperati mai mult de 50 % din capacitatea de munca.
3. Referitor la datele introduse in programul de calcul am verificat si avem urmatoarele observatii :
-Revenim cu observatia ca dupa aprilie 1992 sprurile consemnate separate sunt luate in calculul pensiei daca prezentati adeverinta separate cu aceste sporuri din care sa rezulte ca acestea nu au fost incluse in salariu.
- Daca sunteti inginer studiile universitare daca sunt facute la zi sunt socotite stagiu asimilat si pot fi introduse in programul de calcul pensie cu acelasi regim ca stagiu military numai codul devine “F”.
- Pe perioada stagiului de gr II primiti punctaj suplimentar prin cresterea cu 25 % a punctajului anual . Programul nostru nu face acest calcul dar il puteti “pacali” modificand sporul astfel:
Cresteti sporul pe care il aveti in aceaa perioada cu 25 % . Exemplu in martie 1981 in loc de 3 % introduceti 3.75%
Adaugati 25 % la sporul majorat mai sus. Exemplu in martie 1981 sporul va fi 23.75 %.
Atentie programul recunoaste virgula “,”daca intre cifre puneti punct “.” Deci nu 23,75 ci 23.75.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1