Subiect "eroare vechime" Deschis de catrina la data: 06/23/2011 12:08am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
eroare vechime
Scris de: catrina la data: 06/23/2011 12:08am
Gen:f
Data nasterii:1933
Stagiul de cotizare:26
Alte date:
Intrebare:
buna dimineata,
am depistat o greseala in decizia mea de pensionare
Pe prima decizie ,cea din 1988,scrie ca am o vechime de 26 ani
Ulterior (in 2007)mi-a parvenit o recalculare si am vazut ca scrie o vechime de 25 ani
Cit ma afecteaza la pensie o astfel de greseala ?sa fie doar o eroare de tiparire sau chiar si de calcul?
Tinind cont de faptul ca in perioada de dupa 2007 s-au mai dat ceva mariri la pensie (eu am doar 602 lei)credeti ca pot primi ceva retroactiv?
va multumesc
Re: eroare vechime
Scris de: la pensie la data: 06/24/2011 7:32am
Dupa opinia noastra nu este o eroare in a doua decizie de pensionare pe care ati primit-o in urma recalcularii pensiilor din anul 2005 ci dv interpretati gresit datele inscrie in aceasta decizie.
In capitolul F al acestei decizii sunt doua rubrici :
- Stagiul complet de cotizare conf legii 19/2000 conform careia s-a facut recalcularea. In aceasta rubrica credem ca ati gasit 25 ani si asa scrie la toate femeile care au iesit la pensie inainte de aprilie 2001. Acest stagiu reprezinta stagiul cu care se imparte punctajul total obtinut pe perioada stagiului de cotizare lucrat pentru a obtine punctajul mediu al pensiei. Acest stagiu complet de cotizare este bine sa fie mai mic decat stagiul de cotizare realizat deoarece prin modul de calcul rezulta un punctaj mediu al pensiei mai mare.
- Stagiul de cotizare realizat il gasiti pe aceiasi decizie de pensionare la rubrica “Total stagiu de cotizare realizat unde probabil este consemnat stagiul de 26 ani
Daca presupunerea noastra este gresita reveniti si precizati clar cum scrie in cele doua decizii desi contestarea unei decizii dupa 6 ani de la primire este dificila si trebuie argumentata temeinic.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1