Subiect "pensionare" Deschis de ion nicolita la data: 06/23/2011 7:33am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare
Scris de: ion nicolita la data: 06/23/2011 7:33am
Gen:M
Data nasterii:09.06.1956
Stagiul de cotizare:37 ani
Alte date:19 ani, 4 luni si 9 zile grupa II de munca (100%); 7 ani, 3 luni si 15 zile grupa I (100%), iar din 2001: 4 ani si 11 luni conditii deosebite(date luate din cartea de munca )
Intrebare:Cand se poate pensiona sotul meu(despre el e vorba); Va multumim mult!
Re: pensionare
Scris de: la pensie la data: 06/24/2011 9:43am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere are dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea pentru grupele de munca, in 09 iunie 2021 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Grupele I si II au fost pana in 1 aprilie 2001.
Dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele conditii speciale sau conditii deosebite iar stagiile in gr II au fost echivalate cu conditii deosebite, prevazute in legea unitara a pensiilor 263/2010. Grupa cu care a fost echivalat stagiul de gr I il puteti afla la unitatea la care a lucrat acest stagiu.
Pentru stagiul de 7 ani in grupa I beneficiaza de un spor de vechime de 3 ani si 6 luni, pentru stagiul de 19 ani in gr II de un spor de vechime de 4 ani si 9 luni iar pentru stagiul de 5 ani (intregit cu o luna neutilizata de la celelalte grupe) in conditii deosebite de un spor de vechime de 1 an si 3 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare (eventual si cu stagiul asimilat pentru stagiul militar) si realizeaza un stagiu total de cotizare de peste 46 ani.
Daca locul de munca de gr I a fost echivalat cu “conditii speciale” realizeaza un stagiu de 7 ani in conditii speciale si 24 ani in conditii deosebite si are dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 9 ani si 6 luni si iesirea la pensie pentru limita de varsta la varsta de 55 ani si 6 luni adica in 09 decembrie 2011.
Daca locurile dv de munca de gr I si II au fost echivalate cu conditii deosebite realizeaza un stagiu in aceasta grupa de 31 ani pentru care are dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 7 ani si iesirea la pensie pentru limita de varsta la varsta de 58 ani adica in 09 iunie 2014.
cind pot iesi la pensie?
Scris de: pieptea nicolae la data: 06/24/2011 10:24am
Gen:
Data nasterii:08 09 1959
Stagiul de cotizare:32
Alte date:din care 22 de ani 2 luni si 12 zile la grupa a-1-a
Intrebare:cind pot iesi la pensie chiar si anticipat
Re: pensionare
Scris de: valentin virgil la data: 06/24/2011 1:55pm
pieptea nicolae :
Gen:
Data nasterii:08 09 1959
Stagiul de cotizare:32
Alte date:din care 22 de ani 2 luni si 12 zile la grupa a-1-a
Intrebare:cind pot iesi la pensie chiar si anticipat
Sotul dv.indeplinea conditiile de pensionare pe legea 19/2000.Acum mai trebuie sa munceasca inca 8 ani.(reducerea varstei de pensionare pt.22 de ani lucrati in conditii deosebite este fix 5 ani ,exact cat pt. pensionarea anticipata partiala)Intreprinderea unde a lucrat in gr.I-a de munca se gaseste in lista din Legea 263/2000 cu intreprinderile si locurile de munca care au primit avizul pt. conditii speciale de munca?
Re: pensionare
Scris de: la pensie la data: 06/25/2011 8:04am
Pentru Pieptea Nicolae
Am facut analiza pentru genul masculine avand in vedere numele si daca presupunerea este gresita asa va fi si raspunsul.
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 08 septembrie 2024 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” . Aceasta informatie o obtineti de la angajatorul la care ati lucrat stagiul in grupa I de munca sau analizand anexele 1 si 2 din legea 226/2006 sau anexele 2 si 3 la legea 263/2010.
Pentru stagiul de 22 ani in grupa I de munca beneficiati de un spor de vechime de 11 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul asimilat pentru stagiul militar daca ati satisfacut stagiul militar.
In functie de prevederile legii unitare a pensiilor 263/2010 pot fi 2 variante de pensionare
Daca locul de munca de gr I a fost echivalat cu conditii speciale pentru un stagiu in aceasta grupa de 22 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 11 ani si puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 54 ani adica in 08 septembrie 2013.
Daca locul de munca de gr I a fost echivalat cu conditii deosebite pentru un stagiu in aceasta grupa de 22 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 5 ani si iesirea la pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani adica in 08 septembrie 2019.
Pensie anticipata (nediminuata) aveti dreptul tot la varsta de 60 ani adica in 08 septembrie 2019 deoarece anticiparea nu se cumuleaza cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1