Subiect "Am o intrebare daca mi se poate raspunde va rog" Deschis de valentina la data: 06/24/2011 4:43am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Am o intrebare daca mi se poate raspunde va rog
Scris de: valentina la data: 06/24/2011 4:43am
Gen:
Data nasterii:20.04.1987
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Beneficiez de pensie de urmas de pe urma tatalui meu de la varsta de 16 ani, anul acesta termin masterul si as dori sa mai urmez o facultate.Am 24 de ani, daca ma inscriu la o a doua facultate...mai pot beneficia de aceasta pensie pana implinesc 26 de ani, adica primul an jumate din a doua facultate?
Re: Am o intrebare daca mi se poate raspunde va rog
Scris de: la pensie la data: 06/25/2011 6:51am
Prevederile legale in aceasta privinta sunt urmatoarele :
Legea 263/2010 art 84 b) “Copii au dreptul de urmas daca isi continua studiile intr-o forma de invatamant organizata potrivit legii, pana la terminarea acestora, fara a depasi varsta de 26 ani.
Normele de aplicare ale legii 263/2010 art 66 alin (2) “In cazul copiilor de peste 16 ani, pensia de urmas se acorda daca acestia urmeaza studiile intr-o forma de invatamant organizata potrivit legii, indiferent de nivelul ei, fara a depasi varsta de 26 ani”
Dupa cum observati aceste texte sunt interpretabile si noi nu cunoastem cum le interpreteaza Casa de Pensii insa presupunem ca le va interpreta in favoarea ei nu a pensionarului.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1