Subiect "divers" Deschis de ioana la data: 06/26/2011 9:10am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
divers
Scris de: ioana la data: 06/26/2011 9:10am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: este foarte bine cu acest mod de a-ti verifica anumite date(data pens.,calcul,etc) ,lucru realizat si de mine.difera punctajul calculat de dvs.si casa de pensii din braila.dar cu ce mai ajuta,pentru ca dvs. specificati ca aceste calcule sant orientative si nu pot fi folosite in instanta.corect era sa calculati contra pret, si sa le folosim si in instanta.am facut comparativ pe ani o situatie cu cea de la pensii,diferenta cred ca este de la salariu mediu folosit la calculul punctajului anual.(pot sa va trimit?)Dar profit sa va intreb: punctajul anual cum se caluleaza cand ai lucrat doar doar 3 luni pe an? este foarte important si influenteaza enorm;12:12=1, 12:3=4 ,destul de mare diferenta nu? in speranta ca ma ve-ti intelege va multumesc anticipat.o zi buna.
Re: divers
Scris de: la pensie la data: 06/27/2011 1:59am
Credem ca avem pareri diferite fata de dv daca este corect sau nu ceiace facem.
Puteti gasi pe internet persoane care va calculeaza contra cost pensia insa riscati sa ramaneti dezamagita atunci cand dupa ce ati dat banii primiti rezultatul identic cu cel de la Casa de Pensii.
Nu am fost de acord ca rezultatul de pe site sa fie folosit in instanta deoarece rezultatul unui calcul pe langa calitatea programului depinde si de calitatea datelor introduse.
In privinta datelor introduse nu ne putem pronunta deoarece nu am putut accesa programul deschis de dv, probabil din cauza ca ati dat o alta adresa de mail decat cea data pe forum.
In privinta programului ii cunoastem slabiciunile si acestea sunt in principal cele care nu impiedica erorile de introducere date si din aceasta cauza este important sa putem sa verificam noi datele introduse.
Realizarea unui program performant reclama costuri mari si majoritatea, asa cum am aratat mai sus ar ramane dezamagita sa constate ca dupa ce au dat bani se conving de justetea calculului facut de Casa de Pensii.
Erorile in calculul pensiilor facut de Casa de Pensii exista dar nu in proportie asa de mare, asa cum crede majoritatea pensionarilor la primirea deciziei de pensionare.

Calculul punctajului anual se face impartind suma punctajelor lunare lucrate intr-un an calendaristic la 12 indiferent de lunile lucrate si consideram ca acest calcul este corect.
Astfel:
Ex 1 Daca o persoana lucreaza 3 luni intr-un an si are punctajul lunar 1 va avea punctajul anual :
3 x 1 / 12 = 0,25 puncte
Ex 2 Daca o persoana lucreaza 12 luni intr-un an si are punctajul lunar 1 va avea punctajul anual :
12 x 1 / 12 = 1 punct, adica de 4 ori mai mare deoarece in acel an a lucrat o perioada de 4 ori mai mare decat cel din exemplul 1.
Re: divers
Scris de: ioana la data: 06/27/2011 6:34am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:va multumesc pentru promtitudine,adresa mea de email este corecta.va rog sa verificati punctajul rezultat la mine in anul 2007 cu 2008.adica in 2008 nu este dupa parerea mea corect.am sa va trimit dalele introduse de mine,cat si de casa de pensii comprativ. atunci sa-mi spuneti de ce sant suspicioasa. Va multumesc mult. o zi buna
Re: divers
Scris de: la pensie la data: 06/29/2011 8:04am
Am verificat datele introduse de dv in program si nu am observat erori cu o exceptie.
Anume in pagina de intrare ati completat un punctaj de 4,28102 in caseta “Punctaj asigurari sociale”.
Credem ca aici a fost introdusa gresala care a facut diferenta intre cele doua programe.
Nu putem sa continuam cu analiza daca nu precizati de unde provine acest punctaj pe ce perioada ati beneficiat de asigurari sociale ce fel de asigurari.
Probabil ca pe aceasta perioada dv ati introdus sume in coloana salarii si atunci aceasta perioada este luata in calcul de doua ori.
Nu intelegem ce trebuie sa analizam in anii 2007 si 2007. Reveniti cu precizari.
Re: divers
Scris de: ioana la data: 06/29/2011 1:48pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:va multumesc pentru raspuns.acest punctaj de 4.28102 este din fisa de la casa de pensii,am s-o scanez si va trimit.in anul 2008 punctajul anual nu este corect, eu am lucrat doar 3 luni, de ce se imparte punctajul anual rezultat din cele trei luni tot la 12 luni, si nu la trei luni lucrate.
Aici este intrebarea mea.
Va multumesc pentru ingaduinta dvs.
Re: divers
Scris de: la pensie la data: 06/30/2011 5:21am
Scanarea deciziei de pensionare nu ne ajuta cu nimic daca nu ne explicati pentru ce ati primit acest punctaj de asigurari sociale . De fapt sunteti la al treilea mesaj si nu ati dat nici acum datele personale si nici ce fel de pensie ati obtinut.
In privinta punctajului anual in ani lucrati incompleti v-am explicat in primul raspuns cum este corect. Daca s-ar face calculul asa cum propuneti dv ati primi un punctaj egal cu situatia in care ati fi lucrat acest an complet. Si va intrebam ar fi corect?
Re: divers
Scris de: soare sevastiana la data: 07/01/2011 1:46pm
Gen:feminin
Data nasterii:21.10.1959
Stagiul de cotizare:32ani10luni 26zile
Alte date angajata la21.12.1976-17.11.2006
Intrebare:avind grupa 1 de munca va rog sa-mi spuneti la ce virsta ma pot pensiona aceasta am revendicato printr-o hotarire judecatosca. multumesc
Re: divers
Scris de: la pensie la data: 07/02/2011 8:05am
Pentru Soare Sevastiana
Datele sunt prezentate confuz grupa I de munca a existat numai inainte de 01 aprilie 2001 iar dupa aceasta data grupele de munca s-au numit conditii deosebite sau conditii speciale. La randul lui stagiul de gr I a fost echivalat dupa aprilie 2001 cu grupa conditii deosebite sau grupa conditii speciale.
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 21 mai 2021 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 7 luni si stagiul complet de cotizare de 31 ani si 7 luni.
Reducerea varstei de pensionare se poate calcula numai daca ne dati date clare privind stagiul in grupa de munca astfel :
-Stagiul de cotizare, in ani si luni, in grupa I inainte de aprilie 2001 si cu ce grupa a fost echivalata. Aceasta o puteti afla de la angajatorul la care ati lucrat acest stagiu sau analizand anexele 2 si 3 la legea 263/2010. Daca locul dv de munca nu se incadreaza in cele doua anexe se considera ca stagiul de gr I a fost echivalat cu conditii deosebite.
- Stagiul de cotizare , in ani si luni, lucrat in grupele de munca dupa aprilie 2001 si in ce grupa.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1