Subiect "pensie de invaliditate" Deschis de Girba ionel la data: 06/27/2011 5:30am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie de invaliditate
Scris de: Girba ionel la data: 06/27/2011 5:30am
Gen: masculin
Data nasterii: 12.10.1961
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Buna ziua. Vreau sa stiu si eu daca la calculul pentru pensia de invaliditate se iau in calcul si zilele muncite ca zilier, conform adeverintei eliberate de societatea care detine arhiva, care este baza legala si daca eram platit la ore intr-un an calendaristic fara a avea 365 de zile se ia in calcul pentru pensie? eu din 1974 pana in anul 1980 am muncit ca zilier cate 7-8 luni pe an unde am fost platit la zile, cu exceptia anului 1974 cand am fost platit la ore..Imi puteti spune si mie daca se iau in calcul acesti ani munciti de mine ca zilier? si daca se iau in calcul ca stagiu de vechime, se iau in calcul si la calcularea punctajului de pensie de invaliditate?
va multumesc frumos si astept raspunsul dvs.cu nerabdare.
Re: pensie de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 06/29/2011 8:18am
Perioada lucrata ca zilier nu este prevazuta ca atare in legislatie ci luarea in calcul a acestei perioade depinde de alti factori cum ar fi aceia daca societatea respectiva trebuia sa plateasca contributie de asigurari sociale pentru aceste activitati sau daca dv ati lucrat in agricultura sau in alte domenii. In aceste conditii nu va putem preciza daca vi se v-a lua in calcul ca stagiu de cotizare aceasta perioada.
In privinta duratei va precizam ca nu exista o durata minima pentru calculul stagiului de cotizare ci acesta este luat in calcul in zile, luni, ani asa cum a fost lucrat iar daca este luat in calcul ca stagiu va fi luat in calcul si la punctajul pensiei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1