Subiect "Pensionare anticipata" Deschis de Gheorghe Eugenia la data: 06/28/2011 4:31am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensionare anticipata
Scris de: Gheorghe Eugenia la data: 06/28/2011 4:31am
Gen:Feminin
Data nasterii:8 iulie 1956
Stagiul de cotizare: 37 ani
Alte date:
Intrebare:Buna ziua, asi dori sa stiu daca la aceasta data pot iesi la pensie anticipata fara diminuare, nu am nici o grupa, si daca nu, ce ar trebui sa fac,ar mai trebui completat stagiul de cotizare? si cum sa procedez. Va multumesc.
Re: Pensionare anticipata
Scris de: la pensie la data: 06/29/2011 9:45am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 08 ianuarie 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 6 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 6 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata ( nediminuata) dupa varsta de 55 ani si 6 luni atunci cand indepliniti conditia sa aveti stagiul de cotizare de 38 ani si 6 luni.
Daca nu sunteti angajata puteti sa va completati stagiul de cotizare incheind cu Casa de Pensii un contract de asigurare sociala in cadrul caruia trebuie sa platiti o contributie lunara minima care se stabileste in fiecare an. In anul 2011 contributia minima lunara in cadrul unui astfel de contract este stabilita la 222 lei.
Re: Pensionare anticipata
Scris de: Gheorghe Eugenia la data: 08/29/2011 5:33am
la pensie :
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 08 ianuarie 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 6 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 6 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata ( nediminuata) dupa varsta de 55 ani si 6 luni atunci cand indepliniti conditia sa aveti stagiul de cotizare de 38 ani si 6 luni.
Daca nu sunteti angajata puteti sa va completati stagiul de cotizare incheind cu Casa de Pensii un contract de asigurare sociala in cadrul caruia trebuie sa platiti o contributie lunara minima care se stabileste in fiecare an. In anul 2011 contributia minima lunara in cadrul unui astfel de contract este stabilita la 222 lei.



Buna ziua,
Eu asi dori sa ma pensionez cat de curand, dar nu indeplinesc conditia de a avea stagiul de cotizare de 38 ani si 6 luni pentru a iesi la pensie anticipat fara diminuare. In timp ce imi fac formele de pensionare incerc sa inchei un contract de asigurare sociala pentru a completa stagiul de cotizare. Intrebarea mea este: in momentul in care completez stagiul de cotizare de 38 ani si 6 luni incheind acest contract, trec automat la pensie anticipata fara diminuare? sau trebuie sa mai fac eu ceva? sa merg la casa de pensii?
Asi mai avea intrebare : Daca se trece ca vechime o intrerupere de 6 luni care am avut-o pentru ingrijire copil (asa scrie in cartea de munca "intrerupere pentru ingrijire copil"), copilul fiind in jur de 2 ani.Va multumesc foarte mult
Re: Pensionare anticipata
Scris de: la pensie la data: 08/30/2011 3:43am
Nu cunoastem sa existe posibilitatea ca pe timpul cand sunteti pensionata cu pensie anticipata partiala sa va puteti completa stagiul de cotizare prin contract de asigurare sociala deoarece in legislate nu este precizat. Pentru a afla daca este posibil adresati-va direct Casei de Pensii.
Perioada de intrerupere a activitatii pentru ingrijire copil, daca aceasta perioada a fost inainte de aprilie 2001 si daca pe aceasta perioada nu ati primit indemnizateie, nu se asimileaza cu stagiu de cotizare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1