Subiect "drepturi cf. decret 51/1990" Deschis de radi florentina la data: 06/29/2011 7:59am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
drepturi cf. decret 51/1990
Scris de: radi florentina la data: 06/29/2011 7:59am
Gen:F
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Buna ziua,

Ca sa pot finaliza calcului pensiei ce ar urma sa o primesc am nevoie si de urmatoarea informatie: care este nivelul venitului ce se ia in calcul pentru perioadele in care mi-am urmat sotul la misiuni diplomatice in strainatate, indeplinind conditiile decretului nr. 51/1990. Am depus la dosar adeverinta de la MAE cu perioadele respective.

Daca puteti, v-as ruga un raspuns.

Va multumesc

Florentina Radi
Re: drepturi cf. decret 51/1990
Scris de: la pensie la data: 06/30/2011 4:18am
Sumele luate in calcul depind de perioada iar dv nu ati dat perioadele in cauza insa presupunem ca acestea sunt cele selectate cu “N” in programul de calcul
Intre 01 ianuarie 1963 si 31 martie 2001 se ia in calcul salariul minim pe economie din acea perioada.
Pentru introducerea lui in calcul exista doua variante :
1. Asa cum ati procedat dv in unul din programe adica selectand codul N pe acea perioada si programul introduce automat salariul minim pe economie.
2. Selectand codul “L” iar in coloana salarii introduceti salariul minim pe economie pe care il puteti afla pe site-ul nostru la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/salariul-minim-pe-tara.php
Dupa 01 aprilie 2001 decretul – lege 51/1990 a fost abrogat prin legea pensiilor 19/2000.
Analizand datele introduse de dv in doua din programele completate avem urmatoarele observatii :
- In ambele programe nu ati introdus sporul de vechime. Deoarece programul nostru de calcul pensie nu calculeaza automat acest spor trbuie sa-l determinati dv si sa-l introduceti, asa cum explicam noi pe forum la “Spor de vechime” sau la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
- In unul din programe ati introdus gresit, in lei vechi, salariul in luna decembrie 2006.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1