Subiect "calcul pensie de boala" Deschis de creanga dorin la data: 06/30/2011 9:03am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie de boala
Scris de: creanga dorin la data: 06/30/2011 9:03am
Gen:B
Data nasterii:29.07.1967
Stagiul de cotizare:22 ani
Alte date:din cei 22 aproximativ 6 ani sunt in gr 2
Intrebare: cum se calculeaza pensia de boala pentru grad 2 ?
Re: calcul pensie de boala
Scris de: la pensie la data: 07/01/2011 3:47am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 29 iulie 2032 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Modul de calcul al pensiei de invaliditate se face asemanator cu al pensiei la limita de varsta adica se calculeaza punctaje lunare si anuale pe perioada lucrata identic cu calculul pensiei pentru limita de varsta astfel:
- Se calculaza un punctaj lunar prin impartirea salariului (venitului) obtinut de dv in luna respectiva cu salariul mediu pe economie. Pe perioada lucrata in gr II de munca punctajul este majorat cu 25 %.
- Se calculeaza un punctaj anual pe un an calendaristic impartind suma punctajelor lunare din acel an la 12 indiferent cate luni s-au lucrat in acel an .
Prin decizia de pensionare vi se acorda un stagiu potential care se determina asa cum explicam noi pe pagina “Pensie de invaliditate” sau la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/pensia-de-invaliditate2.php
Stagiul potential este considerat de la data pensionarii si in cazul dv va fi mai mic cu sporul de vechime pentru stagiul in gr II de munca.
Daca aveti datele necesare si doriti sa va calculati pensia cu programul de pe site-ul nostru intrati in program facand click pe “Calcul pensie” sau “Logare” din partea de sus a paginii principale si dupa introducerea datelor personale in prima si a doua pagina intrati in programul propriu zis unde trebuie sa introduceti luna de luna salariile si sporurile primite.
Dupa ce introduceti salariile pe cei 22 ani lucrati reveniti pentru a va da indrumari in continuare. Tot atunci ne comunicati data iesirii la pensie, stagiul exact in ani si luni in gr II si eventual stagiul potential daca ati primit decizia de pensionare
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1