Subiect "data pensionare" Deschis de constantin ion la data: 07/01/2011 4:56am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
data pensionare
Scris de: constantin ion la data: 07/01/2011 4:56am
Gen:masculin
Data nasterii:26-09-1949
Stagiul de cotizare:34 ani si 1 luna
Alte date:stagiul militar satisfacut,fac de subingineri
Intrebare:cand pot iesi la pensie anticipata partial,si daca depun cerere acum, in cazul in care ma incadrez ,aceasta se plateste din urma?
Re: data pensionare
Scris de: la pensie la data: 07/02/2011 1:01am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 26 iulie 2014 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 10 luni, stagiul complet de cotizare de 34 ani si 8 luni si stagiul minim de cotizare de 14 ani si 8 luni.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala (diminuata) dupa varsta de 59 ani si 10 luni atunci cand indepliniti conditia sa aveti stagiul de cotizare 34 ani si 8 luni fara a lua in calcul stagiile asimilate pentru stagiul militar si facultate..
Completarea stagiului de cotizare se poate face lucrand in continuare daca sunteti angajat sau prin incheierea cu Casa de Pensii a unui contract de asigurare sociala pentru perioada necesara. In cadrul contractului de asigurare sociala trebuie sa platiti o contributie lunara minima care in anul 2011 este stabilita la 222 lei.
Pensia anticipata partiala se plateste de la data depunerii cererii (acceptate) de pensionare dar nu inainte de depunerea dovezii de incetare a activitatii, in cazul cand sunteti angajat si depuneti dovada incetarii activitatii dupa depunerea cererii de pensionare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1