Subiect "decizia de pensionare" Deschis de Ana B. la data: 07/01/2011 5:01am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
decizia de pensionare
Scris de: Ana B. la data: 07/01/2011 5:01am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua.Am primit decizia de pensionare si ulterior pensia.Intrebarea este urmatoarea:Decizia se refera la c-val pensiei,nr.de ani si punctajul aferent,care toate sunt corecte si corespund celor stiute de mine(ma refer la nr.de ani vechime). Cand voi primi si desfasuratorul pe luni si ani din care rezulta val. punctajului?,pentru ca la sf.deciziei spune ca ai dreptul la contestatie in 30 de zile? Eu anii nu-i contest,dar de unde stiu ca s-a calculat corect punctajul? Cum procedez? si cum intru in posesia CM originala? Multumesc
Re: decizia de pensionare
Scris de: la pensie la data: 07/02/2011 1:24am
Ne pare rau dar nu cunoastem raspunsul la intrebarile dv deoarece :
-In legislatia noua a pensiilor (legea 263/2010 si normele de aplicare) nu mai este prevazuta obligatia Casei de Pensii sa elibereze o copie de pe buletinul de calcul al pensiei.
- Nu stim unde este carnetul dv de munca. Daca dv l-ati depus cu dosarul de pensionare la Casa de Pensii si nu l-ati recuperat inca, va adresati Casei de Pensii.
Daca aveti datele necesare calcularii pensiei, ati retinut copie de pe dosarul de pensie, puteti sa va estimati pensia cu programul de calcul pensie de pe site-ul nostru. Insa deoarece acesta nu este actualizat conform noii legislatii dupa ce introduceti datele in program reveniti cu informatii suplimentare pentru a va da indrumarile necesare pentru un calcul cat mai corect.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1