Subiect "intrebare" Deschis de Dorin la data: 07/02/2011 8:33am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
intrebare
Scris de: Dorin la data: 07/02/2011 8:33am
Gen:M
Data nasterii:26 09 1956
Stagiul de cotizare:23 ani,8luni
Alte date:23 ani 10 luni
Intrebare:Indeplinesc conditii de pensionare odata cu aplicarea noi legi unitare a pensiilor, fapt pentru care am solicitat in scris intocmirea dosarului de pensionare (februarie si iunie),dar nu s-a intocmit.De fiecare data mi se spune: ,,asteptati se intocmeste"mai nou:,,se asteapta instructiuni de la esaloanele superioare” asa ca nu inteleg ce sa astept ,cand situatia mea este destul de clara conform legii 263/2010.
Mai mult in 06.06 2011 primesc o adresa din partea serviciului Resurse Umane ,prin care mi se aduce la cunostinta faptul ca:,, s-a deschis dreptul la pensie de limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare si mi se solicita in scris optiunea in ceia ce priveste intocmirea dosarului de pensionare".La aceasta am raspuns in termenul solicitat si am cerut intocmirea dosarului si inaintarea lui la casa de pensi.
Ma puteti ajuta dumneavoastra cu un raspuns, cum trebuie actionat, legal, in situatia in care se indeplinesc conditiile prevazute de lege, pentru intocmirea dosarului de pensionare iar firma la care lucrez,inca,intarzie cu depunerea lui la casa de pensi?.

Va multumesc
Re: intrebare
Scris de: dorin la data: 07/02/2011 8:59am
Gen:M
Data nasterii:26 09 1956
Stagiul de cotizare:35ani,8luni
Alte date:23 ani, 6luni-gr-I-a si conditii speciale(locul de munca permite cumularea celor doua stagii)
Intrebare:
Re: intrebare
Scris de: la pensie la data: 07/04/2011 1:44am
Legea 263/2010 nu mai prevede obligativitatea angajatorului de a intocmi si depune dosarul de pensie ci aceste obligatii revin asiguratului.
In aceste conditii sfatul nostru este sa va interesati ce acte trebuie sa contina dosarul de pensie si sa cereti angajatorului sa va elibereze actele care intra in obligatia lui si cu restul actelor intocmiti dosarul de pensionare si il depuneti la Casa de Pensii teritoriala de care apartine domiciliul dv.
Actele pe care trebuie sa le contina dosarul de pensie le gasiti enumerate in Normele de aplicare ale legii pensiilor 263/2010 aprobata prin HG 257/2011 publicate in MO partea I nr 214/28 martie 2011 sau pe site-urile caselor teritoriale de pensii sau la sediul acestora.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1