Subiect "Calcul stagiu cotizare" Deschis de Burlacu Lucian la data: 07/03/2011 11:40am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calcul stagiu cotizare
Scris de: Burlacu Lucian la data: 07/03/2011 11:40am
Gen:F
Data nasterii:13.04.1952
Stagiul de cotizare:-
Alte date:
Intrebare:Va contactez in numele mamei mele. A lucrat ca zilier in cadrul fostelor IAS-uri. Conform Legii unice de pensionare stagiul minim de cotizare in cazul ei, este de 13 ani si 2 luni, iar data pensionarii este incepand cu luna mai 2011. Tinand cont de faptul ca a fost zilier si a lucrat in unele luni 2 zile, 7 zile sau chiar 31 de zile, care este formula de calcul a stagiului minim?
In cazul in care nu indeplineste stagiul minim de cotizare, se poate acorda pensia sociala de minim 350 RON si in ce conditii?
Va multumesc anticipat
Re: Calcul stagiu cotizare
Scris de: la pensie la data: 07/04/2011 7:54am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere are dreptul la pensie pentru limita de varsta din 13 mai 2011 de la varsta standard de pensionare de 59 ani si 1 luna, cu stagiul complet de cotizare de 28 ani si 2 luni si stagiul minim de cotizare de 13 ani si 2 luni.
Stagiul de cotizare este calculat de Casa de pensii exprimat in timp util la pensie in functie de normele realizate intr-un an in comparatie cu norma intreaga planificata in anul respectiv. Pentru acest calcul trebuie sa prezentati la Casa de pensie adeverinta sau actul care certifica perioadele lucrate in agricultura. Acest calcul puteti sa-l faceti si anterior depunerii dosarului de pensionare.
Daca timpul util pentru pensie calculat de Casa de pensii nu cumuleaza 13 ani si 2 luni nu i se acorda pensie la limita de varsta si deci nu poate fi completata cu pensie sociala ci poate beneficia de venitul minim garantat de la primarie daca indeplineste si celelalte conditii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1