Subiect "pensie handicap" Deschis de C. V. la data: 07/04/2011 3:55am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie handicap
Scris de: C. V. la data: 07/04/2011 3:55am
Gen:M
Data nasterii:1978
Stagiul de cotizare:
Alte date:persoana cu handicap gradul I
Intrebare:
O persoana cu handicap de gradul I dupa cati ani de munca poate iesi la pensie? Dar o persoana cu handicap gradul II?
Va multumesc!
Re: pensie handicap
Scris de: la pensie la data: 07/05/2011 1:29am
Clasificarea starii de handicap este urmatoarea : handicap grav, handicap accentuat si handicap mediu.
Varsta standard de pensionare si stagiul complet de cotizare se determina in functie de data de nastere conform anexelor 5 si 6 la legea pensiilor 263/2001. Acestea pot fi determinate si pe site-ul nostru la adresa :
http://www.lapensie.com/virsta-pensionare-legea-unitara.php
In cazul dv varsta standard de pensionare este de 65 ani iar stagiul complet de cotizare este de 35 ani.
Reducerea varstei standard de pensionare in cazul in care se realizeaza stagiu de cotizare dupa dobandirea starii de handicap se face conform art 58 din legea pensiilor 263/2010 astfel :
- Persoanele cu handicap grav beneficiaza de reducerea varstei standard de pensionare cu 10 ani (in cazul dv la varsta de 55 ani) daca au realizat un stagiu de cotizare, dupa dobandirea handicapului, de o treime din stagiul complet de cotizare (in cazul dv de 11 ani si 8 luni)
- Persoanele cu handicap accentuat beneficiaza de reducerea varstei standard de pensionare cu 5 ani (in cazul dv la varsta de 60 ani), daca au realizat un stagiu de cotizare, dupa dobandirea handicapului, de doua treimi din stagiul complet de cotizare (in cazul dv de 23 ani si 4 luni)
- Persoanele cu handicap mediu beneficiaza de reducerea varstei standard de pensionare cu 5 ani (in cazul dv la varsta de 60 ani), daca au realizat un stagiu de cotizare, dupa dobandirea handicapului, egal cu stagiul complet de cotizare (in cazul dv de 35 ani)
Aceste reduceri ale varstei de pensionare le gasiti pe site-ul nostru la adresa :
http://www.lapensie.com/reducere2.php
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1