Subiect "schimbare grad pensie invaliditate" Deschis de Emilian N la data: 07/04/2011 4:07am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
schimbare grad pensie invaliditate
Scris de: Emilian N la data: 07/04/2011 4:07am
Gen: masculin
Data nasterii: 20.06.1956
Stagiul de cotizare: din decizia de pensionare invaliditate grad II, din septembrie 2004: 17 ani conditii normale + 6,5 ani perioade asimilate (facultate la zi, stagiu militar, concediu medical)
Alte date: de 7 ani am beneficiat de pensie invaliditate grad II boala obisnuita, iar pe 4 iulie 2011 comisia de revizuire medicala !? mi-a schimbat incadrarea, trecandu-ma la gradul III
Intrebare: 1. Se emite o noua decizie de pensionare sau se mentine cea din 2004 cu recalcularea cuantumului pensiei?
2. Se ia in calcul perioada de pensie de invaliditate grad II acordata din 2004 pentru boala obisnuita? Ce punctaj mi se acorda la calculul pensiei pentru aceasta perioada?
3. Este posibil sa nu mi se mai acorde de loc pensie daca nu se ia in considerare ca perioada asimilata perioada de pensie invaliditate de 7 ani? In prezent am 55 ani si, fara aceasta perioada, am numai 23,5 ani stagiu cotizare determinati ca mai sus.
Re: schimbare grad pensie invaliditate
Scris de: la pensie la data: 07/05/2011 2:28am
Deoarece prin decizia initiala vi s-a acordat stagiu potential (presupunem 11 ani si 6 luni) in urma schimbarii gradului de invaliditate vi se va recalcula pensia si vi se va emite o noua decizie cu rezultatele recalcularii.
Modul de calcul al pensiei in urma schimbarii gradului de invaliditate se va face astfel :
- pe perioada anterioara lui septembrie 2004 se mentine punctajul calculat anterior.
- pe perioada septembrie 2004 – iunie 2011 se ia in calcul pensia de invaliditate primita similar cu un angajat care ar fi avut salariu egal cu pensia dv. Deoarece la pensia anterioara pe aceasta perioada ati avut acordat un punctaj anual de 0,6 puncte acest mod de calcul poate sa duca la reducerea sau majorarea punctajului total in functie de pensia pe care ati avut-o.
- pe o perioada de 4 ani si 8 luni (stagiul potential ramas) vi se va acorda un punctaj anual de 0,35 puncte fata de 0,60 puncte acordate anterior ceiace inseamna o scadere a punctajului total al pensiei.
Verificarea calculului noii pensii nu este prea dificil de facut si el poate fi facut pe site-ul nostru.
Pentru a face acest calcul va vom da indrumarile necesare daca ne veti da un minim de informatii si anume :
- Punctajul mediu al pensiei din decizia din septembrie 2004 si daca dupa septembrie 2004 ati primit majorarea punctajului pensiei (atentie majorarea punctajului nu a valorii pensiei).
- Stagiul potential din decizia din septembrie 2004.
Daca starea dv de sanatate va permite, prin incadrarea in gr III de invaliditate aveti dreptul sa lucrati cu contract de munca cu jumatate de norma.
Nu trebuie sa va preocupe problema stagiului necesar pentru acordarea pensiei de invaliditate pentruca pensia dv de invaliditate nu se intrerupe ci numai se modifica gradul de invaliditate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1