Subiect "Pensie" Deschis de Paul la data: 07/04/2011 7:25am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie
Scris de: Paul la data: 07/04/2011 7:25am
Gen: M
Data nasterii: 09.10.1952
Stagiul de cotizare: 40 ani
Alte date:
Intrebare:Cand pot iesi la pensie? Si cum se calculeaza punctajul de pensie? Ce valoarea ar avea pensia (cati lei)?
Re: Pensie
Scris de: la pensie la data: 07/05/2011 2:59am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 09 octombrie 2017 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala (diminuata) la varsta de 60 ani adica in 09 octombrie 2012 sau pensie anticipata, nediminuata, dupa 09 octombrie 2012 atunci cand realizati stagiul de cotizare de 43 ani.
Pensia nu poate fi estimatea deoarece ea depinde de salariile avute pe toata perioada stagiului de cotizare si se calculeaza astfel :
- Se calculaza un punctaj lunar prin impartirea salariului (venitului) obtinut de dv in luna respectiva cu salariul mediu pe economie.
- Se calculeaza un punctaj anual pe un an calendaristic impartind suma punctajelor lunare din acel an la 12 indiferent cate luni s-au lucrat in acel an .
- Se calculeaza punctajul mediu al pensiei prin impartirea sumei punctajelor anuale cu stagiul complet de cotizare.
- Se calculeaza valoarea pensiei prin inmultirea punctajului mediu al pensiei cu valoarea punctului de pensie care in prezent este de 732,80 lei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1