Subiect "SALARIU IN VALUTA" Deschis de Pelengica Mioara la data: 07/04/2011 8:01am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
SALARIU IN VALUTA
Scris de: Pelengica Mioara la data: 07/04/2011 8:01am
Gen: Feminin
Data nasterii:07.11.1957
Stagiul de cotizare:aprox.35 ani
Alte date:
Intrebare:In perioada 1997 - 2001 am avut salariu in USD, iar taxele s-au platit in aceeasi moneda.Cum se calculeaza aceasta perioada (la un curs mediu din perioada respectiva, lunar, anual,??)
De asemenea, o perioada de cateva luni, am avut 2 slujbe, cum se introduc datele pentru aceasta perioada, avand date diferite de incepere si incheiere de contracte de munca.
Re: SALARIU IN VALUTA
Scris de: la pensie la data: 07/05/2011 4:06am
Probabil ati facut parte din personalul diplomatic sau consular al caror sistem de pensii a fost inclus de curand in sistemul public de pensii.
Din pacate nu cunoastem legislatia pentru acordarea pensiilor de serviciu in sistemul de pensii pentru personalul diplomatic si consular iar situatia prezentata de dv nu este prevazuta nici in Hotararea de govern 737/2010 prin care s-au aprobat Normele de aplicare ale legii 119/2010 prin care s-au recalculat pensile de serviciu a pensiilor ale personalului diplomatic, integrate in sistemul public de pensii.
In aceasta situatie nu vedem decat solutia sa va adresati direct Casei de Pensii, nu pe forumul site-urilor acestora deoarece in acest caz raspunsul va intarzia mult.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1