Subiect "calcul virsta pensionare" Deschis de Nicu N. la data: 07/05/2011 4:03am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul virsta pensionare
Scris de: Nicu N. la data: 07/05/2011 4:03am
Gen:barbat
Data nasterii:15.09.1960
Stagiul de cotizare:6,3 ani gr.II, 22 ani (politist),2ani sc. de politie,1,3ani stagiul militar.
Alte date:
Intrebare:1.Cind pot iesii la pensie anticipat si la limita de virsta.
Re: calcul virsta pensionare
Scris de: la pensie la data: 07/06/2011 5:28am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 15 martie 2017 la varsta standard de pensionare de 56 ani si 6 luni, stagiul complet de cotizare de 23 ani si 2 luni si stagiul minim in specialitate de 16 ani si 6 luni daca la data pensionarii sunteti politist.
Pentru stagiul de cotizare de 6 ani in gr II beneficiati de un spor de vechime de 1 an si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile asimilate pentru scoala si stagiul militar si realizati un stagiu total de 33 ani.
Verificati daca perioada lucrata ca politist este incadrata in grupa de munca
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate cu grupa conditii deosebite si pentru un stagiu in aceasta grupa de 6 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 1 an conform careia puteti iesi la pensie pentru limita de varsta la varsta de 55 ani si 6 luni adica in 15 martie 2016.
Aveti dreptul la pensie anticipata nediminuata dupa varsta de 51 ani si 6 luni adica dupa 15 martie 2012 daca :
a) sunteti trecut in rezerva/ au incetat raporturile de serviciu ca urmare a implinirii limitei de varsta in grad prevazuta de statutul politistilor sau ca urmare a reorganizarii unitatii in care lucrati.
b) sunteti trecut in rezerva/ au incetat raporturile de serviciu ca urmare a clasarii ca inapt sau apt limitat pentru serviciu de catre comisiile de expertiza medico militara.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1