Subiect "pensie" Deschis de Mihai la data: 07/06/2011 5:34am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: Mihai la data: 07/06/2011 5:34am
Gen:M
Data nasterii:1950 iulie 29
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua,am lucrat ca strungar 33 de an si ca politist de paza in sistemul penitenciar 8 efectiv plus scoala pentru formare ca politist.Asi vrea sa stiu pisibilitatile mele de pensionare si daca stagiile din cele doua sisteme se cumuleaza,va multumesc.
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 07/07/2011 1:22am
Nu ati precizat explicit care este statutul dv in prezent adica daca mai lucrati ca politist si nici durata scolii, pentru a putea sti daca este posibil ca stagiul dv de cotizare in specialitate (ca politist) sa fie completat pana la minim 15 ani (cuprinde stagiul lucrat efectiv ca politist si scoala pentru formare) inainte de varsta de 65 ani. Presupunem ca nu si in acest caz va dam datele iesirii dv la pensie din sistemul public.
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 29 iulie 2015 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Stagiul dv de cotizare in sistemul public de pensii se calculeaza prin cumulul stagiilor lucrate ca strungar si ca politist dar fara perioada scolarizarii.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala ( diminuata) de la varsta de 60 ani. Diminuarea pensiei depinde de perioada de anticipare. De exemplu daca cereti pensie anticipata partiala incepand cu 29 iulie 2011 pentru o anticipare de 48 de luni pensia va fi diminuata cu 36 %.
Aveti dreptul la pensie anticipata (nediminuata) daca pana la varsta de 65 ani realizati stagiul de cotizare de 43 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1