Subiect "Temei legal pensionare anticipata partial" Deschis de Toma la data: 07/06/2011 8:49am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Temei legal pensionare anticipata partial
Scris de: Toma la data: 07/06/2011 8:49am
Gen:M
Data nasterii:3 august 1949
Stagiul de cotizare: peste 38 de ani
Alte date:
Intrebare: Am rugamintea sa imi spuneti daca exista vreun temei legal de a fi fortat sa ma pensionez anticipat partial, cu aproape 3 ani mai devreme decat varsta standard, pe motivul restructurarilor de personal. Sigur, exista un pachet de compensare dar el nu acopera veniturile ce le-as fi realizat daca mai lucram 3 ani. In plus, pensia va fi diminuata cu cel putin 25% si se pare ca de la 1 ianuarie 2011 calculul dezavantajeaza si mai mult pe cei care se pensioneaza anticipat partial. Este adevarat?
Cu stima,
Re: Temei legal pensionare anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 07/07/2011 1:39am
Nu exista nicio prevedere legala care sa indreptateasca angajatorul sa va oblige sa iesiti la pensie anticipata partiala. Dar pe de alta parte exista neoficial un criteriu de disponibilizare in cazul restructurarii intreprinderilor ca primii disponibilizati sa fie cei pensionabili. In acest caz nu vedem cum puteti evita aplicarea acestui criteriu decat prin acceptarea disponibilizarii si intrarea in somaj in cazul ca aceasta varianta este avantajoasa pensionarii cu pensie anticipata partiala.
Pentru pensionarea cu pensie anticipata partiala cu anticipare de 3 ani (de la 03 august 2011) pensia se diminuiaza cu 27 %.
Re: Temei legal pensionare anticipata partial
Scris de: Toma la data: 07/07/2011 2:07am
la pensie :
...... exista neoficial un criteriu de disponibilizare in cazul restructurarii intreprinderilor ca primii disponibilizati sa fie cei pensionabili. In acest caz nu vedem cum puteti evita aplicarea acestui criteriu decat prin acceptarea disponibilizarii si intrarea in somaj in cazul ca aceasta varianta este avantajoasa pensionarii cu pensie anticipata partiala.
Pentru pensionarea cu pensie anticipata partiala cu anticipare de 3 ani (de la 03 august 2011) pensia se diminuiaza cu 27 %.

Daca acest criteriu este neoficial si nu are nicio baza legala, nu inseamna ca se face o discriminare?! In cazul restructurarilor n-ar trebui sa primeze valorile profesionale si umane ale unei organizatii? De ce se fac restructurari? Pentru ca o companie trece prin momente dificile, nu? Cei care au cea mai mare experienta profesionala si care sunt la maximul capacitatilor intelectuale nu sunt chiar cei pensionabili?! Sigur, imi dau seama ca intrebarile mele sunt pur retorice!
Multumesc pentru raspunsuri.
Cu stima,
Toma
Re: Temei legal pensionare anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 07/07/2011 3:33am
Aveti dreptate din toate punctele de vedere inclusiv al caracterului retoric al intrebarilor dv si suntem siguri ca dv cunoasteti si raspunsurile corecte la aceste intrebari.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1