Subiect "lpesie anticipata" Deschis de eusebiu panita la data: 07/06/2011 5:56pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
lpesie anticipata
Scris de: eusebiu panita la data: 07/06/2011 5:56pm
Gen:m
Data nasterii:07081954
Stagiul de cotizare:33
Alte date:20 ani munca din care gr a 2 a 14 ani 2 somaj si 1 si 4 luni armata
Intrebare:cum se calculeaza vechimea in munca imi trebuie 20 ani cotizati in rominia ca mai am 13 in portugalia si aici ma pensionez anticipat ca legea imi da dreptul ca incepind cu 55 ani sa cer pensie anticipata si mi am bagat si ptr rominia nu stiu daca am dreptul la pensie anticipata partiala sau doar partiala -.daca nu cind as vrea dreptul .c
Re: lpesie anticipata
Scris de: eusebiu panita la data: 07/06/2011 6:01pm
eusebiu panita :
Gen:m
Data nasterii:07081954
Stagiul de cotizare:33
Alte date:20 ani munca din care gr a 2 a 14 ani 2 somaj si 1 si 4 luni armata
Intrebare:cum se calculeaza vechimea in munca imi trebuie 20 ani cotizati in rominia ca mai am 13 in portugalia si aici ma pensionez anticipat ca legea imi da dreptul ca incepind cu 55 ani sa cer pensie anticipata si mi am bagat si ptr rominia nu stiu daca am dreptul la pensie anticipata partiala sau doar partiala -.daca nu cind as vrea dreptul .c


cu ce ma avantajeaza cei 14 ani de gr a 2 a de munca .
Re: lpesie anticipata
Scris de: eusebiu panita la data: 07/06/2011 6:03pm
eusebiu panita :
eusebiu panita :
Gen:m
Data nasterii:07081954
Stagiul de cotizare:33
Alte date:20 ani munca din care gr a 2 a 14 ani 2 somaj si 1 si 4 luni armata
Intrebare:cum se calculeaza vechimea in munca imi trebuie 20 ani cotizati in rominia ca mai am 13 in portugalia si aici ma pensionez anticipat ca legea imi da dreptul ca incepind cu 55 ani sa cer pensie anticipata si mi am bagat si ptr rominia nu stiu daca am dreptul la pensie anticipata partiala sau doar partiala -.daca nu cind as vrea dreptul .c


cu ce ma avantajeaza cei 14 ani de gr a 2 a de munca .
cartea de munca este la mine in strainatate nu am depuso la scanat .mentionez ca nu am stiut fiind plecat in rominia am lucrat pinan in 1994 .multumesc
Re: lpesie anticipata
Scris de: la pensie la data: 07/07/2011 4:43am
In Romania conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 07 august 2019 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Pentru stagiul de cotizare de 14 ani in gr II beneficiati de un spor de vechime de 3 ani si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile asimilate pentru somaj (daca in aceasta perioada ati primit indemnizatie de somaj) si stagiul militar si realizati un stagiu total de 34 ani si 10 luni inclusiv stagiul cotizat in Portugalia .
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate cu grupa conditii deosebite si pentru un stagiu in aceasta grupa de 14 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 3 ani conform careia puteti iesi la pensie pentru limita de varsta la varsta de 62 ani adica in 07 august 2016 cu conditia sa aveti stagiu total de cotizare de 35 ani calculat asa cum am aratat mai sus.
Pe perioada stagiului in grupa de munca mai beneficiate de majorarea punctajelor anuale cu 25 %.
Deasemeni pentru a beneficia de avantajele stagiului in grupa de munca trebuie sa prezentati o adeverinta doveditoare de la angajatorul unde ati lucrat acest stagiu sau de la cel care administreaza arhiva daca angajatorul a incetat activitatea, intocmita conform unui model prevazut de lege.
In Romania nu puteti beneficia de pensie anticipata partiala pentruca pentru aceasta este nevoie sa aveti un stagiu de cotizare de 35 ani dar spre deosebire de pensia pentru limita de varsta la pensia anticipata partiala nu se iau in calculul stagiului de cotizare stagiul de cotizare din Portugalia si stagiul asimilat pentru stagiul militar.
Puteti citi mai multe informatii pe site-ul Casei Nationale de Pensii care mai poate fi accesat la adresa :
http://www.cnpas.org/portal/ facand click pe:
“Pensionari cu domiciliul in strainatate”
“Acorduri bilaterale”
In ceiace priveste faptul ca nu ati predat la scanat carnetul de munca CNPAS (casa nationala de pensii) a comunicat ca in acest caz pentru recunoasterea stagiului de cotizare trebuie sa va adresati justitiei (unui Tribunal teritorial) deschizand o actiune de recunoastere a stagiului de cotizare prezentand actele doveditoare. In acest caz este recomandat sa incepeti aceste formalitati inainte de data in care se deschide dreptul la pensie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1