Subiect "varsta de pensionare" Deschis de ioan keseru la data: 07/07/2011 4:01am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
varsta de pensionare
Scris de: ioan keseru la data: 07/07/2011 4:01am
Gen:M
Data nasterii:04.11.1955
Stagiul de cotizare:30ani, in prezent angajat
Alte date:9anisi2saptstagiu militar,5anifac.zi,licenta
Intrebare:revin cu rugamintea de a se calcula varsta de pensionare in cazul in care am lucrat 11ani in conditii deosebite inainte de 1aprilie2001, si5ani conditii speciale dupa anul2001. Daca optez pt. pensia anticipata partiala care este penalizarea si daca trec din oficiu la pensia normala, cu stima si multumiri si scuze pt modificare
Re: varsta de pensionare
Scris de: la pensie la data: 07/08/2011 1:07am
Stagiul militar este gresit.
Fata de raspunsul anterior ramane valabil calculul varstei standarg de pensionare, a stagiului complet de cotizare iar stagiului de cotizare realizat devine 35 ani si 3 luni fara stagiile assimilate (facultatesi stagiu militar) si 40 ani si 3 luni cu acestea.
Reducerea varstei standard de pensionare se modifica astfel:
Pentru un stagiu in conditii deosebite de 11 ani aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 2 ani iar pentru stagiul de 5 ani in conditii speciale de o reducere a varstei de pensionare cu 2 ani si 6 luni. Cumuland cele doua reduceri rezulta o reducere totala de 4 ani si 6 luni si puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani si 6 luni adica in 04 mai 2016
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala (diminuata cu 4,5%) la varsta de 60 ani adica in 04 noiembrie 2015
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1