Subiect "calcul pensie" Deschis de GEORGESCU GINA la data: 07/07/2011 8:55am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: GEORGESCU GINA la data: 07/07/2011 8:55am
Gen:F
Data nasterii:01.08.1953
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: 1)În parcursul activităţii am avut o perioadă de 6 luni pensie de invaliditate gradul II. Dacă pentru cele 6 luni voi trece codul P2 în programul de calcul al pensiei, ce voi trece ca valoare? Trebuie să trec valoarea pensiei conform deciziei? Dacă nu trec nimic ca valoare, cum se calculează punctajul pentru cele 6 luni? Nu se consideră luni fără venit? 2) Cum se completează în program cei 4 ani de facultate? Dacă am început activitatea în octombrie 1976, eu completez în program, anterior acestei date, 4 ani calendaristici pentru cei 4 ani de facultate? Deci completez la "data începerii activităţii profesionale" - data de octombrie 1972 în loc de octombrie 1976? Pentru cei 4 ani completez codul F şi nimic la valoare? Cum se calculează punctajul pentru aceşti 4 ani? Mulţumesc
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 07/08/2011 4:51am
1. Pentru calculul pensiei pentru limita de varsta pe perioada pensiei de invaliditate inainte de aprilie 2001 se ia in calculul punctajului pensiei salariul minim pe economie. In programul de calcul pensie de pe site-ul nostru fie selectati codul “N” fara a completa nimic in coloana salarii si programul va introduce in calcul automat salariul minim, fie selectati codul “L” si in coloana salarii completati salariul minim pe economie pe care il gasiti pe site la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/salariul-minim-pe-tara.php
Evident noi va recomandam prima varianta.
2. Perioada de studii universitare se completeaza asa cum ati presupus dv adica se pune data inceperii activitatii data inceperii facultatii iar pe perioada facultatii selectati codul “F” fara a completa salariu in coloana salarii. Programul va introduce automat in calcul salariul minim pe economie din acea perioada.
3. Am verificat datele introduse de dv si am constatat unele erori in introducerea sporului de vechime. Pentru eliminarea acestor erori cititi explicatiile noaste de pe forum la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
scazand din vechime perioada de pensie de invaliditate.
Re: calcul pensie
Scris de: GEORGESCU GINA la data: 07/08/2011 5:23am
la pensie :
1. Pentru calculul pensiei pentru limita de varsta pe perioada pensiei de invaliditate inainte de aprilie 2001 se ia in calculul punctajului pensiei salariul minim pe economie. In programul de calcul pensie de pe site-ul nostru fie selectati codul “N” fara a completa nimic in coloana salarii si programul va introduce in calcul automat salariul minim, fie selectati codul “L” si in coloana salarii completati salariul minim pe economie pe care il gasiti pe site la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/salariul-minim-pe-tara.php
Evident noi va recomandam prima varianta.
2. Perioada de studii universitare se completeaza asa cum ati presupus dv adica se pune data inceperii activitatii data inceperii facultatii iar pe perioada facultatii selectati codul “F” fara a completa salariu in coloana salarii. Programul va introduce automat in calcul salariul minim pe economie din acea perioada.
3. Am verificat datele introduse de dv si am constatat unele erori in introducerea sporului de vechime. Pentru eliminarea acestor erori cititi explicatiile noaste de pe forum la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
scazand din vechime perioada de pensie de invaliditate.
Re: calcul pensie
Scris de: GEORGESCU GINA la data: 07/08/2011 5:32am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Vă mulţumesc pentru promptitudinea primului răspuns dar am altă dilemă: în primul rând: sporul de vechime acordat este conf. Contractului colectiv de muncă aprobat şi are la bază acte administrative emise legal la nivel de societate comercială; să înţeleg că nu se iau în calcul? În al doilea rînd: după aprilie 1992 în Carnetul de muncă au fost completate separat sporurile şi salariul tarifar, deci sporul de vechime nu a fost introdus în salariu. Chiar şi în acest moment, anul 2011, în carnetul de muncă este trecut separat salariul tarifar şi sporul de vechime. Cum procedez? Mulţumesc mult
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 07/08/2011 6:16am
Inainte de 01 aprilie 1992 se ia in calculul pensiei sporul de vechime asa cum explicam noi pe forum indiferent ce spor ati primit in acea perioada.
Incepand cu 01 aprilie 1992 toate sporurile, inclusiv cel de vechime, trebuiau introduse in salariu si este luat in calcul acest salariu. Daca functionarii nu au respectat aceasta prevedere si au inclus mai tarziu sporurile in salariu acestea sunt luate in calculul pensiei numai daca prezentati o adeverinta de la angajator in care sunt specificate sporurile primite.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1