Subiect "somaj/pensie?" Deschis de Florin la data: 07/07/2011 5:06pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
somaj/pensie?
Scris de: Florin la data: 07/07/2011 5:06pm
Gen:M
Data nasterii:25.06.1964
Stagiul de cotizare: din 03. 1984
Alte date:politist 27,5 ani, la ordine publica(conditii speciale sau deoasebite, nu stiu exact la ce categ. ma incadrez!?)
Intrebare: Am inteles dintr-un raspuns data de dvs. intr-o situatie aproape identica, ca as putea sa ma pensionez de drept. Daca la examinareea ce o voi da la sfarsitul lunii, pic si sunt disponibilizat, pot sa ies direct la pensie sau pot sa iau intai somajul (acel ajutor de 60% din ultimul salar, nu am inteles eu bine ce au vrut sa spuna!) si dupa ce termin somajul, sa ma pensionez?Deja am fost pusi la dispozitie ptr. 3 luni! Apropo, perioada cat suntem pusi la dispozitie, se calculeaza la pensie? Multumesc anticipat.Cu stima,
Re: somaj/pensie?
Scris de: la pensie la data: 07/08/2011 5:28am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea pentru stagiu in grupa de munca, in 25 martie 2022 (daca in acea data aveti statut de politist activ) la varsta standard de pensionare de 57 ani si 9 luni, stagiul complet de cotizare de 25 ani si 8 luni si stagiul minim in specialitate de 17 ani si 9 luni.
In prezent aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta numai daca aveti un stagiu de cel putin 22 ani in grupa de munca conditii speciale dar pentru aceasta informatie trebuie sa va adresati unitatii in care lucrati.
Daca intrati in somaj si inceteaza statutul dv de politst nu va mai puteti pensiona la data de mai sus ci la varsta standard de pensionare de 65 ani din care se scade reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca.
Nu cunoastem drepturile dv pe timpul disponibilizarii pentruca acestea sunt stabilite prin o ordonanta pe care nu o cunoastem, in schimb dv puteti cere sa vi se aduca la cunostinta prevederile ordonantei de disponibilizare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1