Subiect "cand depun dosarul?" Deschis de boja maria la data: 07/10/2011 11:52am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cand depun dosarul?
Scris de: boja maria la data: 07/10/2011 11:52am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Ma numesc Boja Maria si vreau sa stiu ce trbuie sa fac pentru a beneficia de pensie de urmas(si aprox. cat ar fi aceasta) dupa sotul meu, nascut in 17.07.1948 si decedat acum 3 ani.Specific faptul ca are pe cartea de munca 11 ani cotizati, cu salarii cuprinse intre 1020 lei/anul 1973 si 1867 lei/1981, iar in CAP o vechime de aprox. 10 ani.Cand beneficiez de pensie de urmas? Cand implinesc eu varsta(sunt nascuta in 01.06.1955) sau cand ar fi implinit sotul?
Va multumesc anticipat.
Re: cand depun dosarul?
Scris de: la pensie la data: 07/11/2011 2:36am
GenConform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere dv aveti varsta standard de pensionare de 60 ani si 1 luna si atunci aveti dreptul la pensie de urmas daca durata casatoriei a fost de 15 ani.
Credem ca dv veti avea probleme pentru obtinerea pensiei de urmas deoarece :
Pensia de urmas se calculeaza din pensia la limita de varsta sau pensia de invaliditate de gr I la care avea dreptul sotul dv in data in care a decedat iar sotul dv in data decedarii nu avea dreptul nici la pensie pentru limita de varsta, deoarece avea varsta sub 64 ani si 6 luni si nici la pensie de invaliditate, deoarece la data decedarii nu avea stagiul necesar de 27 ani.
Pentru a va convinge de aceasta puteti merge la Casa de Pensii cu actele necesare pentru a va evalua situatia.
Din motivele de mai sus si pentru faptul ca nu avem nici alte elemente necesare nu va putem aprecia valoarea pensiei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1