Subiect "dosar pensionare" Deschis de Daniela Vasile la data: 07/11/2011 3:23pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
dosar pensionare
Scris de: Daniela Vasile la data: 07/11/2011 3:23pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Daca nu am cartea de munca,se poate sa-mi primeasca dosarul de pensie cu adeverinte de vechime-venit?Spitalul unde am lucrat ultimii 3 ani s-a desfiintat si nu gasesc arhiva.Ce pot sa fac in acest caz?A trecut deja un an de cind am implinit virsta de pensionare.Ma gindesc sa iau adeverinte de la celalalt loc de munca dar nu stiudaca se poate fara carte de munca.Ce acte sint necesare pt.dosarul d pensie la limita de virsta?
Re: dosar pensionare
Scris de: la pensie la data: 07/12/2011 10:29am
Nu este obligatoriu carnetul de munca daca prezentati adeverinta cu stagiul de cotizare si venitul + sporuri de la locurile de munca.
Pentru perioada dupa 01 aprilie 2001 nu trebuie sa mai prezentati nici adeverinte deoarece atat stagiul de cotizare dupa aceasta data cat si sumele pentru care ati platit contributie de asigurare sociala (CAS) se afla in arhiva electronica a Casei de Pensii. Ba in plus daca doriti puteti sa cereti aceste date de la Casa de Pensii teritoriala de care apartineti.
Re: dosar pensionare
Scris de: Daniela Vasile la data: 07/12/2011 10:59am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Va multumesc pentru raspuns.Exista un loc de unde sa iau adeverinte pt perioada cit am cotizat? sau trebuie sa iau de la fiecare loc de munca?Am lucrat in perioada 1991-1994 la spitalul Balotesti Ilfov si s-a desfiintat si nu gasesc arhiva lor.La acest spital a fost ultimul meu loc de munca si de aceea nu am cartea de munca.
Re: dosar pensionare
Scris de: la pensie la data: 07/13/2011 6:13am
Trebuie sa obtineti adeverinte de la cel care detin arhiva de personal si poate sa fie un singur loc numai daca arhivele tuturor angajatorilor la care ati lucrat au ajuns in acelasi loc si aceasta posibilitate nu avem cum sa o cunoastem.
Pentru Arhiva spitalului Balotesti Ilfov va sugeram sa va adresati si Directiei Judetene Ilfov a Arhivelor Nationale care se afla in Bucuresti Str Leaota nr 2 a sector 6.
Re: dosar pensionare
Scris de: Daniela Vasile la data: 07/13/2011 8:57am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Va multumesc.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1