Subiect "Va rog sa va interesati pentru mine!" Deschis de Costel la data: 07/11/2011 5:00pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Va rog sa va interesati pentru mine!
Scris de: Costel la data: 07/11/2011 5:00pm
Gen:M
Data nasterii:27.06.1964
Stagiul de cotizare:27 ani in conditii speciale
Alte date:un an si 6 luni scoala militara de militie Slatina.Prima zi de munca 05. 03. 1984.Numai ordine publica.
Intrebare:De pe data de 06. 07. 2011, impreuna cu mai multi colegi din politie am fost pusi la dispozitie pentru 3 luni. Pe data de 05. 08. 2011, am examen de evaluare. Daca pic, se spune in dispozitia ce am primito ca I.P.J.ca se inceteaza raporturile de munca cu mine. Va rog sa-mi spuneti, daca-mi desfac contractul de munca cu lit. j(parca), eu ma pot pensiona. Cand, in perioada, cat sunt pus la dispozitie sau dupa ce se termina cele 3 luni? (Sunt disperat deoarece am auzit ca sefii (mafioti)m-au pus pe lista neagra!
Re: Va rog sa va interesati pentru mine!
Scris de: la pensie la data: 07/13/2011 1:51am
Mai intai trebuie sa facem observatia ca acest site este conceput pentru a ajuta cu informatii viitorii pensionari nu pentru a pune la dispozitie spatiu pentru acuzatii fondate sau nefondate si speram ca dv sa intelegeti mai bine decat altii care nu au avut un contact asa apropiat cu ordinea si legalitatea.
In consecita va rugam ca daca mai reveniti sa evitati jignirile de orice fel si in orice directie.
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, daca la data iesirii la pensie aveti statut de politist, in 27 martie 2022 la varsta standard de pensionare de 57 ani si 9 luni, stagiul complet de cotizare de 25 ani si 8 luni si stagiul in specialitate de 17 ani si 9 luni.
Daca perioada lucrata de 27 ani se incadreaza in grupa conditii speciale beneficiati de un spor de vechime de 13 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul asimilat pentru scoala de politie (eventual si cu stagiul militar) si realizati un stagiu de cotizare mai mare de 42 ani.
Pentru stagiul de 27 ani lucrati in conditii speciale beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 13 ani fara ca varsta de pensionare sa scada sub 45 ani.
In aceste conditii dv aveti indeplinite conditiile pentru pensie pentru limita de varsta (repetam, daca stagiul dv de 27 ani a fost incadrat in conditii speciale)
De aceasta pensie puteti beneficia in prezent si oricand indepliniti si conditia sa fiti politist activ.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1