Subiect "pensie anticipata" Deschis de Iancu aurel la data: 07/11/2011 5:33pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: Iancu aurel la data: 07/11/2011 5:33pm
Gen:
Data nasterii: 04-06-1949
Stagiul de cotizare: 25ani in Romania
Alte date: 4ani in Spania
Intrebare:Cind asi putea esi la pensie anticipata.
Asi MAI DORI SA INTREB DE CE NU MA-U LUAT IN EVIDENTA IN SOMAJI AICI IN ROMANIA ,DIN MOMENT CE EU ERAM IN SOMAJ IN SPANIA SI AM ADUS ACTELE PENTRU A AVEA O CONTINUITATE SI IN EVIDENTA IN ROMINIA.AM DEPUS ACTELE IN FEBROARIE 2009,PENTRU PENSIE ANTICIPATE INTERNATIONALA,CERINDU-MI ACTELE CU ANII LUCRATI IN STRAINATATE,IAR IN SEPTEMBRIE 2010,DUPA O ASTEPTARE DE UN AN SI JUMATATE,IMI RESPINGE DOSARUL SPUNINDU-MI CA IMI LIPSESTE UN AN SI NOUA LUNI PERIOADA NE COTIZATA .INTREB,DACA MI-SAR FI DAT RASPUNSUL DE La INCEPUT VAZIND SITUATIA ANILOR LUCRATI,ASI FI COTIZAT ACEST TIMP SI MA-S FI INCADRAT IN PENSIEA ANTICIPATA PINA LA 31 DECEMBRIE 2010.IN ACEASTA SITUATIE DIN IANUARIE 2009 PINA ACUM NU AM FOST INDRUMAT CATRE NICI O FORMA DE PLATA .ASTEPT RASPUNS SI VA MULTUMESC ANTICIPAT
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 07/13/2011 3:11am
Trebuie sa va precizam ca acest site nu este un site oficial si deci nu va putem da explicatii pentru birocratia intalnita in unele institutii si pe care o puteati evita cu un surplus de informare.
Deasemeni nu va putem da nici explicatii privind continuitatea in somaj in cazul parasirii tarii in care ati obtinut statutul de somer deoarece aceasta situatie depinde de acordurile bilaterale intre cele doua tari in domeniul legislatiei muncii. Site-ul nostru nu se ocupa de legislatia muncii ci de legislatia pensiilor.
In privinta pensiei va precizam urmatoarele :
In domeniul asistentei sociale in statele din CE a fost adoptat “Regulamentul Consiliului (CEE) 1408/71 pe care il puteti citi accesand site-ul casei nationale de pensii la adresa :
http://www.cnpas.org/portal/ facand click pe:
“Acorduri bilaterale”
Acolo veti constata ca pensia anticipata si anticipata partiala nu fac obiectul acestor acorduri bilaterale si deci luarea in calcul a stagiului de cotizare si perioada de somaj din Spania se au in vedere in cazul altor forme de asistenta sociala cum ar fi pensile pentru limita de varsta, pensile de invaliditate, pensile de urmas, prestatii de somaj etc.
In privinta pensiei in Romania conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 04 martie 2014 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 9 luni, stagiul complet de cotizare de 34 ani si 6 luni si stagiul minim de cotizare de 14 ani si 6 luni.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala (diminuata) dupa varsta de 59 ani si 9 luni daca aveti indeplinit stagiul de cotizare de 34 ani si 6 luni fara a lua in calcul stagiul de cotizare din Spania. In aceste conditii nu avem explicatia raspunsului pe care l-ati primit privind stagiul de cotizare lipsa. Probabil ati omis unele informatii privind situatia dv.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1