Subiect "Facultatea ca stagiu asimilat" Deschis de Toma la data: 07/12/2011 3:09am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Facultatea ca stagiu asimilat
Scris de: Toma la data: 07/12/2011 3:09am
Gen:M
Data nasterii:3.08.1949
Stagiul de cotizare:38 ani si 5 luni
Alte date:
Intrebare: Din cate stiu, in cazul pensionarii anticipate partiale, stagii asimilate cum sunt facultatea la cursuri de zi si stagiul militar nu se iau in cinsiderare la calculul punctajului de pensie. Intrebarea este daca dupa ce trec cei aproape 3 ani pana la limita de varsta in cazul meu, se vor lua in calcul acele stagii asimilate la recalculcularea pensiei pentru limita de varsta?
Cu stima,
Toma
Re: Facultatea ca stagiu asimilat
Scris de: la pensie la data: 07/13/2011 3:46am
Da, la recalcularea pensiei cu ocazia transformarii pensiei anticipate partiale in pensie pentru limita de varsta, conform art 67 din legea pensiilor 263/2010, se iau in calculul punctajului pensie stagiile asimilate.
Deoarece aceasta transformare se face automat (fara cerere) trebuie sa aveti grija ca la dosarul pensiei sa existe actele doveditoare pentru aceste stagii.
Re: Facultatea ca stagiu asimilat
Scris de: Toma la data: 07/14/2011 3:05am
la pensie :
Da, la recalcularea pensiei cu ocazia transformarii pensiei anticipate partiale in pensie pentru limita de varsta, conform art 67 din legea pensiilor 263/2010, se iau in calculul punctajului pensie stagiile asimilate.
Deoarece aceasta transformare se face automat (fara cerere) trebuie sa aveti grija ca la dosarul pensiei sa existe actele doveditoare pentru aceste stagii.


Multumesc pentru raspuns. Legat de necesitatea ca la dosar sa existe o adeverinta ca am urmat cursurile de zi ale facultatii pe care am absolvit-o, se pune intrebarea, de ce este ea necesara daca din cartea de munca si alte documente asociate nu rezulta nicio suprapunere a perioadelor de cotizare cu perioada de studii?! De altfel, in cererea tip adresata casei de pensii pentru obtinerea pensiei de un anume tip se enumera printre actele necesare:
"diploma de studii si foaia matricola SAU adeverinta de certificare a perioadelor de studii superioare" . Asadar, care este adevarul pana la urma?
Cu stima,
Toma
Re: Facultatea ca stagiu asimilat
Scris de: la pensie la data: 07/15/2011 2:43am
Nu cunoastem de unde ati dedus ca in dosarul de pensionare este obligatoriu sa atasati o adeverinta pentru studiile universitare.
In raspunsul nostru am folosit cuvantul “dovezile” iar legea pensiilor 263/2010 la art 49 alin (1) prevede :
“In sistemul public de pensii se asimileaza stagiului de cotizare si perioadele necontributive, denumite … perioade asimilate in care asiguratul :
….
b) a urmat cursurile de zi ale invatamantului universitar, organizat potreivit legii, pe durata normala a studiilor respective, cu conditia absolvirii acestora cu diploma”
Furnizarea acestor informatii poate fi facuta in doua variante :
- Atasarea la dosarul de pensie a diplomei de absolvire si a foii matricole (originale si copii)
Sau
- Atasarea la dosarul de pensii a unei adeverinte eliberate de institutia universitara care sa contina toate informatiile cerute in art 49 alin (1) b) din legea 263/2010
Re: Facultatea ca stagiu asimilat
Scris de: Toma la data: 07/15/2011 3:22am
Gen:M
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Multumesc mult pentru raspuns. Este cat se poate de logic sa fie asa cum ati raspuns Dvs., dar intrebarea am pus-o deoarece in unele formulare, postate chiar pe site-ul CNPAS in lista documentelor solicitate privind cursurile universitare urmate, cuvantul "SAU" pentru cele doua optiuni, este inlocuit de "SI" ceea ce presupune obligativitatea adeverintei ca au fost urmate cursurile de zi.
Cu stima,
Toma
Re: Facultatea ca stagiu asimilat
Scris de: la pensie la data: 07/15/2011 3:30am
Nu putem da o explicatie la ceiace ati gasit pe alte site-uri. Incercati sa cereti acolo explicatia.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1