Subiect "Pensie anticipata" Deschis de Vihodita Gheorghe la data: 07/13/2011 1:51pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie anticipata
Scris de: Vihodita Gheorghe la data: 07/13/2011 1:51pm
Gen:M
Data nasterii:22.04.1955
Stagiul de cotizare:34 ani
Alte date: 11 ani gr.II, 7 ani conditii nocive, 10 luni spor noapte, 1 an si 7 luni spor de delta, armata 1 an +6 luni
Intrebare: Ma intereseaza daca pot sa beneficiez de pensie anticipata sau pensie anticipata partiala (nu stiu exact care e diferenta intre cele 2), fara a imi afecta cu ceva iesirea la pensie la limita de varsta. Mai exact, ma intereseaza daca se poate lua din anii de grupa pentru completarea iesirii la pensie anticipata sau pensie anticipata partiala, dupa care sa pot reveni la normal pentru iesirea la limita de varsta.
Re: Pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 07/14/2011 4:39am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 22 aprilie 2020 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de cotizare de 11 ani in gr II beneficiati de un spor de vechime de 2 ani si 9 luni care se adauga la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul asimilat pentru stagiul militar si realizati un stagiu total de 38 ani si 3 luni.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate cu grupa conditii deosebite si realizati un stagiu de 11 ani in aceasta grupa pentru care beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 2 ani conform careia puteti iesi la pensie pentru limita de varsta la varsta de 63 ani adica in 22 aprilie 2018.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala (diminuata cu 27%) la varsta de 60 ani adica in 22 aprilie 2015. La varsta de 63 ani pensia anticipata partiala se transforma in pensie pentru limita de varsta si se elimina diminuarea de 27%.
Pensie anticipata (nediminuata nu puteti obtine pentruca pentru aceasta se cer conditiile: sa aveti varsta mai mare de 60 ani si stagiul de cotizare de minim 43 ani iar dv nu puteti indeplini conditia de stagiu deoarece pentru aceasta pensie nu se ia in calcul stagiul asimilat pentru stagiul militar (va lipsesc 6 ani si 3 luni).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1