Subiect "stagiu de cotizare" Deschis de BALINT IRMA la data: 07/14/2011 4:49am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
stagiu de cotizare
Scris de: BALINT IRMA la data: 07/14/2011 4:49am
Gen:f
Data nasterii:23.dec.1956
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:cum se iau in calcul la stabilirea stagiului de cotizare anii lucrati cu contract de munca cu timp partial,(4 ore pe zi)?
Re: stagiu de cotizare
Scris de: la pensie la data: 07/15/2011 1:40am
Atunci cand aveti o nelamurire este bine sa prezentati cu detetalii situatia dv nu sa puneti intrebarii generale pentruca suntem obligati sa va raspundem pe variante facand presupuneri privind situatia dv.
Contractul de munca cu timp partial se ia in calculul pensiei astfel :
La stagiul de cotizare se ia in calcul proportional cu timpul lucrat numai daca in acelasi timp nu ati lucrat pe alt contract cu norma intreaga.
La punctajul pensiei se ia in calcul venitul obtinut prin acest contract cumulat la veniturile realizate pe aceiasi perioada pe contractul cu norma intreaga (daca este cazul) fara a depasi valoarea limita care se ia in calcul, valori prezentate de noi pe pagina principala a site-ului la “Limitarea salariului luat in calculul pensiei”
Pentru perioada anterioara lui 01 aprilie 2001 pentru a vi se lua in calcul venitul obtinut pe contract cu timp partial trebuie sa prezentati o adeverinta de la angajator cu aceste venituri. Pentru perioada dupa 01 aprilie 2001 nu trebuie sa mai prezentati adeverinta deoarece aceste sume se afla in arhiva electronica a Casei de Pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1