Subiect "intocmire dosar" Deschis de Petronela Pavelescu la data: 07/14/2011 8:23am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
intocmire dosar
Scris de: Petronela Pavelescu la data: 07/14/2011 8:23am
Gen:F.
Data nasteri.04.08.1954
Stagiul de cotizare:32 ani si 8 luni
Alte date:
Intrebare: Care sunt documentele ce trebuie depuse in dosarul de pensionare? Dosarul se poate depune numai dupa incetarea raporturilor munca cu angajatorul? In cat timp se obtine decizia?
Re: intocmire dosar
Scris de: la pensie la data: 07/15/2011 2:17am
Asa cum am raspuns si D-nei Balint in raspunsul de mai jos este recomandat ca atunci cand aveti o nelamurire sa o formulati clar si cu referire la dv pentruca ne obligati sa va repetam un capitol intreg din legea pensiilor cu referire la toate tipurile de pensii si in toate variantele.
Astfel in legea pensiilor se prevede ca dosarul de pensie sa fie depus atunci cand aveti dreptul la aceasta pensie (vi se deschide dreptul la pensie)
In cazul dv aveti dreptul la pensie anticipata partiala si nu aveti dreptul inca la pensie pentru limita de varsta (aveti acest drept in data de 04 iunie 2014)
Dosarul de pensie pentru limita de varsta nu trebuie sa contina dovada incetarii activitatii insa de la data in care aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta angajatorul are dreptul sa desfaca contractul de munca.Plata acestei pensii se face de la data depunerii dosarului iar daca angajatorul nu v-a desfacut contractul de munca o perioada veti primi si salariu si pensie.
Deasemeni nici dosarul pensiei anticipate partiale nu trebuie sa contina dovada incetarii activitatii astfel dandu-va posibilitatea sa lucrati in continuare pana la primirea deciziei de pensie anticipata partiala dupa care incetati activitatea iar pensia vi se plateste de la data depunerii dovezii de incetarea activitatii. Aceasta procedura are dezavantajul ca stagiul intre data depunerii dosarului si data depunerii dovezii de incetarea activitatii va fi introdus in calculul pensiei numai la pensia pentru limita de varsta.
Perioada de timp in care se emite decizia de pensionare este prevazuta in lege a fi de 45 de zile insa mai ales in aceasta perioada este depasita din cauza adoptarii cu intarziere a Normelor de aplicare a legii pensiilor 263/2010.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1