Subiect "Restructurare" Deschis de Cristina Cudin la data: 07/15/2011 7:51am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Restructurare
Scris de: Cristina Cudin la data: 07/15/2011 7:51am
Gen:F
Data nasterii:25.12.1955
Stagiul de cotizare:36 ani
Alte date:
Intrebare:Buna ziua. Avand peste 20 ani si 2 luni vechime cu grad de handicap accentuat, ma pot pensiona (prin reducerea varstei de pensionare) incepind cu sept.2011. In acelasi timp, la Compania unde lucrez se fac restructurari (deocamdata la cererea salariatilor) cu compensari salariale functie de vechimea in munca. Eu asi putea sa ma inscriu in vederea disponibilizarii ( 20 salarii compensatorii) si apoi sa-mi introduc cererea de pensionare ??. Exista vre-o restrictie o data cu platile compensatorii, sau poti sa te angajezi (pensionezi) imediat ?? Multumesc anticipat pt. raspuns.
Re: Restructurare
Scris de: la pensie la data: 07/16/2011 2:03am
In privinta datei de pensionare conform noii legi a pensiilor am mai discutat (ultima oara in 21 04 2011)
Si rezulta ca indeplinind conditiile de reducerea varstei de pensionare pentru stagiu de cotizare lucrat dupa dobandirea starii de handicap va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta.
Disponibilizarea si modul de beneficiere de prima exprimata in salarii se face conform unui act numit Ordonanta al carui continut nu-l cunoastem si in acest act se precizeaza conditiile de acordare a acestei prime. Dumneavoastra puteti cere angajatorului sa va puna la dispozitie aceasta ordonanta pentru a ii studia continutul.
Noi presupunem ca aveti dreptul la prima si daca va pensionati imediat dupa ce sunteti disponibilizata.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1