Subiect "calculul pensiei" Deschis de ionica.rusalim la data: 07/15/2011 4:35pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calculul pensiei
Scris de: ionica.rusalim la data: 07/15/2011 4:35pm
Gen:f
Data nasterii:3.02.1956
Stagiul de cotizare:30 ani din care 18ani si 9 luni in gr.2
am avut si sporuri pt.funt.sup.de noap. de cond. grele si vreau sa stiu ce pensie am
Re: calculul pensiei
Scris de: la pensie la data: 07/16/2011 2:34am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 03 iunie 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 4 luni si stagiul complet de cotizare de 30 ani si 4 luni.
Pentru stagiul de cotizare de 18 ani in gr II beneficiati de un spor de vechime de 4 ani si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de 34 ani si 6 luni.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate cu grupa conditii deosebite si pentru un stagiu de 18 ani in aceasta grupa beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 4 ani conform careia puteti iesi la pensie pentru limita de varsta la varsta de 56 ani si 4 luni adica in 03 iunie 2012.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala (diminuata) de la varsta de 55 ani si 4 luni adica din 03 iunie 2011.
Noi nu calculam pensiile ci am pus la dispozitie un program de calculare pensii pe care il puteti folosi si dv gratuit.
Si daca am fi vrut sa va calculam pensia nu puteam sa o facem deoarece aceasta depinde de valoarea salariilor si a sporurilor primite pe toata perioada de cotizare.
Re: calculul pensiei
Scris de: Gavril Relu la data: 07/16/2011 10:37am
Gen:M
Data nasterii:16.02.1957
Stagiul de cotizare:32 ani
Alte date:14 ani in grupa 1 de munca subteran 100%'si 18 ani la grupa a 11 de munca 100%
Intrebare:va rog sa mi spuneti in ce an pot iesi la pensie?va multumesc
Re: calculul pensiei
Scris de: la pensie la data: 07/18/2011 2:13am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea pentru grupele de munca, in 16 februarie 2022 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Datele sunt prezentate neglijent ceeace ne obliga sa facem presupuneri care nu stim cat de corecte sunt.
Grupele I si II au fost pana in 1 aprilie 2001 iar dupa aceasta data grupele de munca s-au numit conditii deosebite sau conditii speciale..
Dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele conditii speciale sau conditii deosebite iar stagiile in gr II au fost echivalate cu conditii deosebite, prevazute in legea unitara a pensiilor 263/2010. Grupa cu care a fost echivalat stagiul dv de gr I il puteti afla la unitatea la care ati lucrat acest stagiu sau analizand art 30 si anexele 2 si 3 din legea 263/2010.
Noi am presupus si am luat in calcul ca stagiul in grupa I se echivaleaza cu conditii speciale iar stagiul in gr II cu conditii deosebite
Pentru stagiul de 14 ani in grupa I beneficiati de un spor de vechime de 7 ani iar pentru stagiul de 18 ani in gr II de un spor de vechime de 4 ani si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de peste 43 ani.
Daca locul dv de munca de gr I a fost echivalat cu “conditii speciale” realizati un stagiu de 14 ani in conditii speciale si 18 ani in conditii deosebite si aveati dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 11 ani si iesirea la pensie pentru limita de varsta la varsta de 54 ani adica din 16 februarie 2011.
Deci trebuie sa va informati cum a fost echivalat stagiul dv de gr I si daca presupunerea noastra este gresita reveniti.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1