Subiect "recalculare pensie" Deschis de liviu la data: 07/16/2011 12:06pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
recalculare pensie
Scris de: liviu la data: 07/16/2011 12:06pm
Gen:m
Data nasterii:13.12.1949
Stagiul de cotizare:43,3
Alte date:gr-II-a 43,3
Intrebare:Am facut calculul utilizind programul,am introdus salariul de baza,sporul de vechime,sporurile cu caracter permanent din cartea de munca,dar punctajul este cu mult mai mare decit cel din buletinul de calcul primit de la Casa de Pensii.Cum trebuie sa se faca impartirea punctajului deoarece am benefiat de reduceri conform legii 95/2008.Va multumesc.
Re: recalculare pensie
Scris de: la pensie la data: 07/18/2011 4:56am
Ne pare rau dar nu ati dat elementele necesare pentru a va putea verifica datele introduse si si eventualele erori.
Daca doriti sa va ajutam nu cautati sa ascundeti anumite date care au relevanta in cazul analizei. De exemplu ati dat adrese de mail diferite in programul de calcul si in mesaj ceace a ingreunat procedura de identificare a programelor deschise de dv. Va precizam ca adresele de mail sunt cunoscute numai de noi si noi respectam caracterul confidential al acestor adrese.
In analiza noastra ne vom referi la programul deschis de dv in care ati introdus date pentru 522 luni.
In acest program nu am gasit greseli majore care sa duca la diferente mari intre calculul de pe site si al Casei de Pensii daca datele introduse sunt cele luate in calcul si de Casa de Pensii.
Erorile posibile sunt urmatoarele :
-Ati introdus un punctaj suplimentar pentru grupa de munca si aceasta introducere este corecta daca punctajul corespunde cu cel din deecizia de pensionare de la capitolul G intitulat “ Numar de puncte conf OUG 2009/2008”
-Mici decalaje la sporul de vechime pana in aprilie 1992 fata de sporul determinat asa cum explicam noi pe forum la “Spor de vechime”
- Ati introdus spor de vechime in intervalul aprilie – decembrie 1992 si acesta se ia in calcul numai daca ati prezentat adeverinta de la angajator in care sa se specifice ca acesta nu a fost inclus in salariu tarifar in acea perioada.
- Ati introdus spor fix in perioada anterioara lui decembrie 1992 si acesta se ia in calcul numai daca ati prezentat adeverinta de la angajator cu aceste sporuri.
- In luna iulie 1997 ati introdus un salariu de zece ori mai mare decat salariile din lunile dinainte si dupa aceasta luna.
Repetam aceste erori posibile nu justifica o diferenta mare a punctajului.
Daca doriti sa facei o analiza pe ani a punctajelor realizate in programul nostru aveti acces la aceste punctaje anuale facand click pe “Datele introduse” de pe oricare pagina de date.
Punctajul mediu al pensiei s-e calculeaza cu stagiul complet de cotizare care in cazul dv este de 34 ani si 10 luni (30,83333) deoarece in cazul legii 95/2008 s-a redus numai varsta standard de pensionare nu si stagiul complet de cotizare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1