Subiect "Spor vechime" Deschis de Toma la data: 07/18/2011 1:31pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Spor vechime
Scris de: Toma la data: 07/18/2011 1:31pm
Gen:M
Data nasterii:3.08.1949
Stagiul de cotizare:38 ani si 4 luni
Alte date:
Intrebare: Undeva, pe site-ul Dvs. se afirma, legat de sporul de vechime ca de la 1 sep. 1992 sporul a fost inclus in salariu si nu mai trebuie introdus separat. In cartea de munca nu se face nicio mentiune relativ la acest aspect. care este actul normativ care a introdus obligativitatea includerii sporului de vechime in salariu? Va intreb asta deoarece, in perioada in care lucrata dupa aprilie 1995, in cartea mea de munca este trecut separat sporul de vechime de 25% si un spor fix de fidelitate. Cum se iau in calcul aceste sporuri, pentru ca abia de la 1 octombrie 2001 se mentioneaza in carte includerea sporului de vechime in salariu?
Cu stima,
Toma
Re: Spor vechime
Scris de: la pensie la data: 07/19/2011 3:30am
Credem ca ati inteles gresit si daca gasiti afirmatia ca dupa septembrie 1992 nu mai trebuie introdus separat sporul de vechime in programul de calcul va rugam sa precizati unde pentru a fi corectat.
Nu cunoastem actul normativ prin care se hotaraste introducerea sporurilor de vechime in salariul inscris in carnetul de munca dar presupunem ca au fost instructiuni deoarece data de la care s-a operat aceasta modificare este diferita de la o intreprindere la alta, presupunem in functie de data la care functionarii au luat la cunostinta de aceste instructiuni.
Sporul de vechime este luat in calculul punctajului pensiei astfel :
Inainte de aprilie 1992 :
-se ia in calcul un spor de vechime determinat asa cum explicam noi pe forum la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Acest spor in programul de calcul pensie de la Casa de pensii se determina automat iar in programul de pe site-ul nostru trebuie determinat si introdus manual
- celelalte sporuri sunt introduse in calcul asa cum sunt inscrise in carnetul de munca sau in adeverinte doveditoare.
Dupa aprilie 1992 toate sporurile inclusiv cel de vechime (pana la includerea lor in salariu) se introduc in calcul separat asa cum sunt inscrise in carnetul de munca sau in adeverinte doveditoare (conform art 165 alin 4 din legea 263/2010).
Re: Spor vechime
Scris de: Toma la data: 07/19/2011 9:47am
Gen:M
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Chiar la adresa pe care ati indicat-o legat de sporul de vechime se afirma:
"Pentru perioada de dupa 1 aprilie 1992 sporul de vechime este introdus in veniturile (salariile) trecute in cartea de munca, deci nu mai trebuie introdus separat in program". Acest lucru nu cred s-a intamplat si prin urmare el va trebui luat in calcul. Angajatorul avea obligatia sa mentioneze acest lucru in cartea de munca, pentru ca este ca si cum ar fi intervenit o marire de salariu. Inteleg deci, ca trebuie sa fac rost de o adeverinta privind acest spor de la angajatorul unde am lucrat in acea perioada si sa-l atasez la dosarul de pensionare?
Multumesc,
Toma
Re: Spor vechime
Scris de: la pensie la data: 07/20/2011 9:26am
Aveti dreptate in privinta textului de pe site-ul nostru si va multumim pentru semnalarea erorii. O vom corecta cat mai repede posibil.
In cazul dv daca dupa 01 aprilie 1992 sporurile nu au fost incluse in salariu vor fi luate in calcul daca sunt inscrise in carnetul de munca separat sau daca prezentati adeverinta cu aceste sporuri.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1