Subiect "vechime in munca" Deschis de G.HAM la data: 07/19/2011 3:37am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
vechime in munca
Scris de: G.HAM la data: 07/19/2011 3:37am
Gen:B
Data nasterii:22.12.1956
Stagiul de cotizare:37ani
Alte date:gr.a2a=9ani si 4luni
Intrebare:
1.Am beneficiat de CM(op. fractura mana)6luni in 1981; CM(op.hernie disc)9luni dec. 2009-sept.2011. Aceste perioade se iau in seama ca vechime in munca? Pt.ultima perioada mi s-a oprit atat CAS cat si impozit.
2.Daca conform contractelor colective de munca am beneficiat de sporuri de vechime mai mari decat cele date de Dvs.(respectiv 20-25%) aceste sporuri se iau in seama.
3.Am adeverinte de grupa de munca 100%, cand se prezinta acestea la casa de pensii(le-am luat de la firmele unde am lucrat din anul 2000),cand se va intocmi dosarul de pensionare? La fel cu adeverintele pt. sporuri de vechime care nu sunt mentionate in carnetul de munca.
Re: vechime in munca
Scris de: G.HAM la data: 07/19/2011 3:45am
G.HAM :
Gen:B
Data nasterii:22.12.1956
Stagiul de cotizare:37ani
Alte date:gr.a2a=9ani si 4luni
Intrebare:
1.Am beneficiat de CM(op. fractura mana)6luni in 1981; CM(op.hernie disc)9luni dec. 2010-sept.2011. Aceste perioade se iau in seama ca vechime in munca? Pt.ultima perioada mi s-a oprit atat CAS cat si impozit.
2.Daca conform contractelor colective de munca am beneficiat de sporuri de vechime mai mari decat cele date de Dvs.(respectiv 20-25%) aceste sporuri se iau in seama.
3.Am adeverinte de grupa de munca 100%, cand se prezinta acestea la casa de pensii(le-am luat de la firmele unde am lucrat din anul 2000),cand se va intocmi dosarul de pensionare? La fel cu adeverintele pt. sporuri de vechime care nu sunt mentionate in carnetul de munca.
In robotul de calcul am introdus valori(salariu brut)din fluturasi acolo unde am avut deoarece procentele de realizare in acestea sunt mai mari sau mai mici de 100% si am si ore suplimentare platite. Este bine?
Re: vechime in munca
Scris de: la pensie la data: 07/20/2011 8:05am
1. Perioada cat ati beneficiat de concediu pentru incapacitate de munca este considerat stagiu de cotizare asimilat.
2 .-Inainte de 01 aprilie 1992 sporul de vechime luat in calculul pensiei este cel prevazut in articolul 165 alin (3) din legea pensiilor (nu noi l-am dat ci noi am prezentat ce prevede acest aliniat) indiferent ce spor de vechime ati primit pe acesta perioada.
-Dupa 01 aprilie 1992, pana la introducerea lui in salariu, sporul de vechime luat in calculul pensiei este cel pe care l-ati primit si este dovedit prin inscrierea lui in carnetul de munca sau adeverinte eliberate de angajator.
3.Adeverintele pentru stagiile in grupele de munca se prezinta la Casa de pensii atunci cand vreti sa fie luate in calcul, adica atunci cand depuneti dosarul pentru oricare tip de pensie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1