Subiect "pensie la limita de virsta" Deschis de ANGELA la data: 07/22/2011 3:54pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie la limita de virsta
Scris de: ANGELA la data: 07/22/2011 3:54pm
Gen:F
Data nasterii:4 MARTIE 1953
Stagiul de cotizare:25 ANI SI 8 LUNI
Alte date:
Intrebare:Conform siteului dvs.ma calific pt pensionare in iulie 2012,...eu locuiesc in SUA ,am cartea de munca,insa as vrea sa stiu unde pot afla informatii despre vechimea in munca daca am lucrat o perioada la BJATM BACAU,..firma care nu mai exista, am inteles ca trebuie obtinute la depunerea dosarului pt pensie toate datele despre vechime si sporuri care nu sunt trecute in cartea de munca...multumesc
Re: pensie la limita de virsta
Scris de: la pensie la data: 07/25/2011 1:26am
Prima problema a dv este daca ati prezentat pentru scanare carnetul dv de munca,la una din Casele de Pensii, in vederea introducerii datelor in arhiva electronica a casei de pensii.
Aceasta actiune a fost reglemtata inca de acum cca 6 ani prin HG 1768/2005 si modificata prin alte trei hotarari de govern (HG nr.36/2008, HG nr.1413/2008 si HG 1456/2009)
Daca nu ati prezentat la scanare carnetul de munca demersul dv se complica mai mult prin faptul ca dupa reglementarile actuale va trebui sa deschideti o actiune in justitie (la tribunal) pentru a obtine recunoasterea dreptului de a folosi carnetul de munca pentru a dovedi stagiul de cotizare.
Deasemeni obtinerea adeverintelor pentru sporuri este dificila deoarece detinatorii de arhive sunt obligati sa va elibereze adeverinte dar numai pentru stagiile de cotizare deoarece aceste evidente se afla in arhivele de personal si au o perioada de pastrare mai mare. Evidenta sporurilor se afla in arhivele financiare care dupa o perioada lunga de timp sunt imposibil de gasit.
Re: pensie la limita de virsta
Scris de: Angela la data: 07/25/2011 8:43am
Gen:f
Data nasterii:4/03/1953
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Anul trecut cind am fost in Romania ,am fost la casa de pensii ,in DEVA, cu cartea de munca ,dar nimeni nu mi-a spus ca trebuie scanata,...eu voi veni in RO abia anul viitor in mai,...nu stiu cum va trebui sa procedez, nu voi avea timp sa umblu prin judecatorii sa imi recunoasca cartea de munca,...efectiv ...am ramas fara grai...
Re: pensie la limita de virsta
Scris de: la pensie la data: 07/26/2011 8:21am
Ne pare rau de situatia in care va aflati. Si dupa parerea noastra actiunea de scanare a carnetelor de munca a fost organizata slab si nu cunoastem cum va proceda Casa de pensii in continuare deoarece presupunem ca toti cei care au domiciliul in strainatate se afla in situatia dv.
Pentru a rezolva aceasta problema nu trebuie sa va prezentati personal la Casa de Pensii. Pentru informatii poate sa se prezinte o cunostinta a dv iar pentru a va reprezenta in actiunile oficiale (realizare si depunere dosar de pensionare) puteti sa intocmiti o “Procura de reprezentare” pentru o persoana care se afla in tara.
Procura de reprezentare poate fi obtinuta de la ambasada Romaniei in SUA sau oricare consulat al Romaniei in aceasta tara.
Puteti citi mai multe informatii pe site-ul Casei Nationale de Pensii care mai poate fi accesat la adresa :
http://www.cnpas.org/portal/ facand click pe:
“Pensionari cu domiciliul in strainatate”
“Acorduri bilaterale”
Re: pensie la limita de virsta
Scris de: ANGELA la data: 07/28/2011 12:55pm
Gen:f
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Multumesc mult pt informatii...
as mai avea o intrebare:
Anii care i-am lucrat aici in SUA,{respectiv 7 ani} ,unde am platit taxe ,etc ,..se pot adauga la dosarul de pensie in ROMANIA?
Nu fac parte din personal consular,am avut job normal ,poate e o intrebare "de giga" dar am auzit de la unii romani de pe aici ca se ia in considerare,...
multumesc din nou pt ajutorul si promptitudinea dvs.
Re: pensie la limita de virsta
Scris de: la pensie la data: 07/29/2011 8:51am
Perioada lucrata in strainatate este luata in calculul stagiului de cotizare necesar deschiderii dreptului de pensie daca a fost lucrat intr-o tara cu care Romania are incheiat un accord bilateral in domeniul asigurarilor sociale .
Daca cititi pe site-ul CNPAS la “Acorduri bilaterale” pe lista tarilor Non UE cu care Romania are incheiate acorduri bilaterale nu veti gasi SUA deci nu este (inca) incheiat accord bilateral si nu se ia in calcul perioada lucrata acolo.
Insa in cazul dv nu este necesar sa fie luat in calcul acest stagiu deoarece :
- Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 04 iulie 2016 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 4 luni si stagiul minim de cotizare de 13 ani si 8 luni.
- Si in cazul tarilor cu care Romania are incheiate acorduri bilaterale stagiul lucrat in strainatate nu este utilizat la calculul valorii pensiei ci a deschiderii dreptului la pensie iar pentru stagiul lucrat in strainatate se calculeaza o pensie in acea tara conform legislatiei proprii acesteia iar cele doua pensii pot fi cumulate in tara de domiciliu.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1