Subiect "Calcul Posibil" Deschis de Toro Tiberiu la data: 07/23/2011 1:22pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calcul Posibil
Scris de: Toro Tiberiu la data: 07/23/2011 1:22pm
Gen:Masculin
Data nasterii:04.08.1954
Stagiul de cotizare:> 40ani
Alte date:
Intrebare:Angajat la data de 1971.10.22 ./ prezent. In perioada 07.02.1977--30.10.1981 ( 4ani..8 luni..23 zile)angajat al Uz.R-Feldioara, incadrat in grupa 1-a de munca, zona 1-a de expunere la radiatii ionizante in procent de 100%.Temeiul juritic al incadrarii in gr.1-a si zona 1-a de expunere la radiatii il reprezinta :--Ordinul nr.50/1990 al M.M.O.S anexa 1 pct.4 si anexa 2 pct.91 , ca si Hot.Guv.nr.407/1990, art.1 compl. cu Hot.Guv 225/1992 -- De la data de 30.10.1981(transfer int. serviciu) si pana in prezent activez la ,,ANA-Teleferice,, unde in perioada 1981--2001 am activat in grupa 2-a -conditii deosebite.(dupa acea data 2001 sau renuntat la grupe) ROG CALCULUL posibilei iesiri la pensie -- Cu Stima -- Multumesc pt. eventualul raspuns !
Re: Calcul Posibil
Scris de: la pensie la data: 07/25/2011 8:18am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea pentru grupele de munca, in 04 august 2019 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Grupele I si II au fost pana in 1 aprilie 2001.
Dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele conditii speciale sau conditii deosebite iar stagiile in gr II au fost echivalate cu conditii deosebite, prevazute in legea unitara a pensiilor 263/2010. Grupa cu care a fost echivalat stagiul dv de gr I il puteti afla la unitatea la care ati lucrat acest stagiu.
Modul de prezentare al stagiilor in grupele de munca la Uz.R Feldioara este prezentat confuz deoarece perioada de 4 ani si 8 luni o prezentati in gr I si incadrarea in pozitiile din anexa 1 din ord 50/1990 unde se incadreaza stagiile de gr I si in anexa 2 din ordinul 50/1990 unde se incadreaza stagiile in gr II in nespecificand nici defalcarea pe cele doua anexe a perioadei de 4 ani si 8 luni.
Noi am luat in calcul si aceasta perioada in gr II si cumulat cu stagiul celalalt in gr II de 19 ani si 5 luni lucrat la ANA- Teleferice realizati un stagiu total in gr II de 24 ani
Pentru pentru stagiul de 24 ani in gr II beneficiati de un spor de vechime de 6 ani si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de peste 46 ani.
Daca locurile dv de munca de gr I si II au fost echivalate cu conditii deosebite realizati un stagiu in aceasta grupa de 24 ani pentru care aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 6 ani si iesirea la pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani adica in 04 august 2013.
Re: Calcul Posibil
Scris de: Constantin Sarman la data: 10/19/2016 5:49am
Începând cu data de 23.04.1998 sunt lucrator expus la radiatii ionizante, conform legii 355/2007, adica sunt lucrator la centrala nucleara de la Cernavoda.
Vreau sa ies la pensie conform art. 57 din Legea Pensiilor,fiind lucrator in zona I de expunere la radiatii (art. 4 Hotararea 583/2001) prin faptul ca lucratorii Centralei nucleare de la Cernavoda sunt incadrati in gradul de risc radiologic III si IV ( Ordin 40 al CNCAN/1996).
Mentionez ca inca lucrez la Centrala Nucleara.
Re: Calcul Posibil
Scris de: la pensie la data: 10/20/2016 4:05am
Pentru Constantin Sarman
Avand un stagiu de cotizare mai mare de 15 ani in zona I de expunere la radiatii aveti dreptul sa cereti pensionarea pentru limita de varsta cand doriti (indiferent de varsta).
Stagiul complet de cotizare utilizat la calculul punctajului mediu al pensiei va fi de 15 ani, adica se vor calcula punctajele anuale pe perioada lucrata si se vor impartii la 15.
Re: Drept iesire pensie
Scris de: pascu vasilica la data: 05/30/2018 12:00pm
Gen:masculin
Data nasterii:30.11.1967
Stagiul de cotizare:25.6 ani
Alte date:
Intrebare:Incepând cu data de 01.08.1999 sunt lucrator expus la radiatii ionizante, conform legii 355/2007, adica sunt lucrator la centrala nucleara de la Cernavoda.
In toata aceasta perioada am fost incadrat in grupa de munca ,,conditii deosebite" (fosta grupa II).
In toata aceasta perioada am lucrat la un serviciu tehnic in cadrul Centralei si am avut statut de lucrator expus profesional la radiatii (LEP-conf. Ordin 40/1996 al CNCAN)
Va rog sa-mi spuneti daca pot iesi la pensie conform legii 155/2016, alin.2, ca lucrator in zona II de expunere la radiatii, gradul de risc radiologic III si IV ( conform Ordin 40 al CNCAN/1996).
In situatia in care am dreptul de a iesi la pensie, anii lucrati inainte de 1 august 1999 (6,8 ani) contribuie la cuantumul pensiei?
Mentionez ca inca sunt angajat la Centrala Nucleara.
Va multumesc anticipat.
Re: Calcul Posibil
Scris de: la pensie la data: 05/31/2018 3:04am
Situatia dv nu ne este clara pentru a va da un raspuns cert.
Pensionarea celor care au lucrat in zonele I si II de expunere la radiatii sunt reglementate de art 30, 57 si 61 din legea pensiilor 263/2010. Legea 155/2016 stabileste numai stagiul complet de cotizare.
Pentru a beneficia de prevederile art 57 care prevede pensionarea indiferent de varsta daca ati lucrat minimum 17 ani in zona II de expunere la radiatii trebuie sa indepliniti urmatoarele criterii :
- Activitatea dv dv sa faca parte din activitatile de cercetare. explorare, exploatare sau prelucrare a materiilor prime nucleare in zona II de radiatii si sa fie aprobata incadrarea prin Hotararea Guvernului nr 583/2001.
- Activitatile din zona II de expunere la radiatii si cele cu risc radiologic III si IV sunt incadrate in grupa conditii speciale cu conditia ca activitatea sa fie desfasurata pe toata durata programului normal de lucru.
In concluzie noi va sfatuim sa cereti mai intai o adeverinta de la angajator cu incadrarea activitatii dv conform prevederilor legii pensiilor 263/2010 dupa care mergeti la Casa de pensii si ii rugati sa va certifice ca adeverinta va fi acceptata. Punctele slabe ale situatiei dv sunt acelea ca activitatea dv a fost incadrata in gr II (conditii deosebite) si ca ati lucrat la un serviciu tehnic.
In cazul acceptarii adeverintei la calculul pensiei se are in vedere si stagiul lucrat in conditii normale de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1