Subiect "Pensie varsta" Deschis de Baciu Dobrita la data: 07/24/2011 2:08am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie varsta
Scris de: Baciu Dobrita la data: 07/24/2011 2:08am
Gen:F
Data nasterii:19.07.1957
Stagiul de cotizare:33
Alte date:
Intrebare:As dori s-a stiu daca ma incadrez s-a ies la pensie anul acesta 2011. Am lucrat la CAP din anul 1976-feb-1986 mai . La Rompetrol Petromidia am lucrat din anul1988 15 august-pana in prezent. Am lucrat din 15.08.1988-01.04.1990 si 01.06.1996-31.03.2001 grupa II, iar din 01.04.1990-01.06.1996 grupa I.
Astept raspuns.
Va multumesc!
Re: Pensie varsta
Scris de: la pensie la data: 07/25/2011 9:12am
Raspunsul nostru este ca nu puteti iesi la pensie in anul 2011.
Deasemeni nici data exacta de iesire la pensie nu putem sa o determinam deoarece nu avem toate datele necesare lipsandu-ne :
- Stagiul de cotizare din perioada lucrata la CAP. Aceasta perioada nu se ia in calcul egala cu perioada calendaristica ci se ia un calcul un stagiu in ani utili in functie de normele lucrate. Pentru acest calcul va puteti prezenta la Casa de Pensii de care apartineti cu actele doveditoare privind perioada lucrata la CAP si normele lucrate iar Casa de Pensii va calculeaza stagiul echivalent.
- Deasemeni pentru un calcul exact al datei de iesire la pensie avem nevoie sa stim cum a fost echivalat stagiul dv de gr I dupa aprilie 2001. Nestiindu-l va vom da doua variante iar dv o alegeti pe cea corecta dupa ce aflati grupa de munca cu care a fost echivalat stagiul dv de gr I.
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea pentru grupele de munca, in 19 mai 2018 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 10 luni si stagiul complet de cotizare de 30 ani si 10 luni.
Grupele I si II au fost pana in 1 aprilie 2001.
Dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele conditii speciale sau conditii deosebite iar stagiile in gr II au fost echivalate cu conditii deosebite, prevazute in legea unitara a pensiilor 263/2010. Grupa cu care a fost echivalat stagiul dv de gr I il puteti afla la unitatea la care ati lucrat acest stagiu.
Pentru stagiul de 6 ani in grupa I beneficiati de un spor de vechime de 3 ani iar pentru stagiul de 6 ani in gr II de un spor de vechime de 1 an si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 27 ani si 6 luni fara a lua in calcul stagiul in ani utili lucrat la CAP cu care stagiul total trebuie sa depaseasca 30 ani si 10 luni pentru a putea beneficia de reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in grupele de munca.
Daca locul dv de munca de gr I a fost echivalat cu “conditii speciale” realizati un stagiu de 6 ani in conditii speciale si 6 ani in conditii deosebite si aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 4 ani si 6 luni si iesirea la pensie pentru limita de varsta la varsta de 56 ani si 4 luni adica in 19 noiembrie 2013.
Daca locurile dv de munca de gr I si II au fost echivalate cu conditii deosebite realizati un stagiu in aceasta grupa de 12 ani pentru care aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 2 ani si 6 luni si iesirea la pensie pentru limita de varsta la varsta de 58 ani si 4 luni adica in 19 noiembrie 2015.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala (diminuata) la varsta de 55 ani si 10 luni adica in 19 mai 2013.
Repetam de toate iesirile la pensie cu reducerea varstei standard de pensionare (inclusiv pensia anticipata partiala) puteti beneficia daca aveti stagiul total de cotizare de 30 ani si 10 luni.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1